20.4.2024 | Svátek má Marcela


ARCHITEKTURA: Kaleidoskop tvarů

14.11.2006

Kaleidoskop tvarů - obálka smKaleidoskop tvarů je název knihy, kterou jsme napsali společně s pardubickým badatelem Pavlem Panochem za doprovodu fotografií Štěpána Bartoše. Knihu právě vydalo nakladatelství Helios Jiřího Razskazova a slavnostně bude pokřtěna v Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží v Praze ve čtvrtek 23. listopadu v 17 hodin.

Byla to zajímavá práce: zabývali jsme se architekturou od konce XIX. století až do současnosti v Pardubickém kraji, ale kdo by se domníval, že tam nejsou zajímavé stavby od zajímavých architektů, byl by asi velmi překvapen. Najdeme tu práce celé plejády slavných architektů – Fanty, Kříženeckého, Sandera, Kotěry, Roitha, Dryáka, Novotného, Janáka, Gočára, Machoně, Lisky, Krejcara, B. Fuchse, Gillara, Freiwalda, Libry… A samozřejmě zde usazených Plečnikova žáka Karla Řepy nebo Čeňka Mužíka z Chocně.

Skvělé jsou práce nepříliš známých anebo neprávem opomíjených, jako byli Kotěrovi žáci Jan Šachl (vila v Chrudimi) nebo Vojtěch Vanický (obrovská sokolovna ve Stupnici).

Pár staveb pak vstoupilo na pomyslný architektonický Olymp: Balšánkovo secesní Janák - Krematoř Pardubicedivadlo v Pardubicích, Gočárovy mlýny a Janákovo „perníkové“ krematorium (znáte ho třeba z Herzova horroru Spalovač mrtvol) tamtéž, Gočárův kubistický pavilon v lázních Bohdanči nebo Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí, které jsem vybral mezi 8 nejvýznamnějších moderních staveb na výstavě 10 století architektury, nebo třeba Žákův nadčasový koncept památníku v Ležákách.

Nechybí ani zajímavé poválečné příklady – jedno z nejkrásnějších nádraží u nás – Řepovo, Dandovo a Kalvodovo v Pardubicích, bláznivý červený Prior architektky Žertové tamtéž nebo rodinné domky proslulého holandského ateliéru Mecanoo… A samozřejmě plejáda výborné soudobé architektury v Litomyšli.

A pak je tu řada překvapení – podivuhodná neznámá díla, jako je Hoppeho vila podivína české architektury Ladislava Skřivánka ve Vysokém Mýtě, Florův lázeňský Skřivánek - Hoppeho dům, Vysoké Mýtoareál v Jevíčku nebo chata československého PEN klubu, kterou zřejmě navrhl sám malíř a spisovatel Josef Čapek.

Typologicky zde najdete vily, činžáky, školy, nemocnice, radnice, kostely, hrobky, pomníky, mosty, nádraží, vodojemy nebo rozhledny.

Knihu jsme pro přehlednost členili do kapitol podle architektonických stylů, doplnili slovníček architektů a seznam literatury. Nechybí ani mapka regionu a rejstřík. Publikace má větší formát, křídový papír a vzornou grafiku a tisk (Petr Vlček a Radovan Krtička – atelier Duplex; Východočeská tiskárna Pardubice).

Snad se nám podařilo dokázat, že i tento region je plný skvělé architektury, třeba jako ten středočeský (viz zde).

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998