28.3.2024 | Svátek má Soňa


ARCHITEKTURA: Knížky o architektuře

13.2.2007

Často se mne lidé v mailech nebo na přednáškách (jejich přehled zde) či Psích vycházkách ptají na mé knížky, kdy se dají (a zda vůbec) sehnat, případně o čem pojednávají. Zkusím tady udělat takový menší přehled knížek, jejichž jsem autorem nebo spoluautorem či do nichž jsem přispěl a o nichž se domnívám, že jsou ještě v prodeji. V Praze byste je měli najít nejspíš ve Fraktálech ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí, dále např. v Kubistovi v Praha – Průvodce 19. A 20. stoletím domě U Černé Matky Boží, pak v knihkupectvích, které se na architektonickou architekturu také soustřeďují – např. na dolním Malostranském náměstí, v Perlové ulici, v Luxoru nebo u Kanzelsbergera na Václavském náměstí. Mimo Prahu přehled nemám. Třeba poradíte další zdroje.

Obecným přehledem významných pražských staveb od historismu po současnost je průvodce Praha – Průvodce XIX. A XX. stoletím (vyšel v 6 jazykových mutacích), který jsem dělal s fotografem Jiřím Šourkem, vydalo Artfoto v roce 1997.

Malý praktický průvodce po architektuře XX. století vyšel v roce 2001 v rámci akce 10 století architektury (vydala SPH). Jsou tam stavby hradní, pražské i mimopražské. Též angl. verze; je možno zakoupit samostatně i v sadě 6 průvodců po architektonických slozích.

Pražské architektuře, ale také urbanismu se věnuje kniha Praha 1891-1914, kterou J. Plečnik – architektonický průvodcejsem napsal s Janem Svobodou, fotky jsou dílem Ester Havlové. Články jsou věnovány vývoji jednotlivých pražských lokalit. Vydala Libri v roce 1997.

Dílu Jože Plečnika na našem území je věnována velká publikace Josip Plečnik – Architekt Pražského hradu, kterou vydala SPH v roce 1997. Připravili jsme ji s Damjanem Prelovšekem a Tomášem Valenou ve spolupráci s mnoha odborníky z řady zemí. Obsahuje stovky plánů i původních fotek plus nové snímky Pavla Štechy. Též anglická mutace.

K výstavě 1996 vyšel i česko-anglický průvodce J. Plečnik – architektonický průvodce s fotkami Pavla Štechy. Vydal SPH.

Tématu Plečnikových úprav je věnována knížka Pražský hrad za TGM, ovšem je tu i stať historika Jiřího Kovtuna, věnovaná osobnosti prvního čs. prezidenta. Jan KotěraFotografoval Jan Malý, vydalo SPH v roce 1996.

Další osobnosti je věnován rozsáhlý katalog Jan Kotěra (i anglická verze), vydaný u příležitosti velké výstavy v Obecním domě v roce 2002. Podíleli se na něm mnozí odborníci na tvorbu zakladatele české moderní architektury. Vydal Obecní dům.

Dějinám pražského ghetta je věnována výpravná kniha Židovské město pražské, kterou vydala v roce 2001 Belle epoque. Autory jsou Kateřina Bečková, Arno Pařík, Edmund Orián, já jsem napsal poslední oddíl o historii nové asanační výstavby na přelomu XIX. A XX. století. Zcela unikátní dokumentace, včetně map. Připravuje se anglické vydání.

Dějinám největšího stálého sídla hlavy státu na světě (dle Guinnesse) – tedy Pražskému hradu, je věnován obsáhlý sborník Příběh Pražského hradu (též angl. verze). V Příbězích je čtivě popsáno mnoho zajímavého z pera řady odborníků na daná období. Já psal o nejnovějších etapách vývoje. Vydala Správa PH v roce 2003, se slevou k dostání v hradních prodejnách.

Naopak, jediné stavbě je věnována česko-anglická publikace, věnovaná stavbě tzv. Zlínského mrakodrapu Vladimíra Karfíka. Jmenuje se Building 21, vydala cfa a Zlínský 100 stavebkraj, spoluautor Petr Všetečka, fotil Ivan Němec.

Moderní architekturu Středočeského kraje sleduje knížka 100 staveb s fotkami E. Havlové a texty Jiřího Junka, Šárky Koukalové a mými, vydal Titanic v loňském roce.

Podobná kniha, tentokrát zaměřená na Pardubický region, vyšla díky Heliosu, spoluautorem je Pavel Panoch, fotil Štěpán Bartoš, vyšlo rovněž loni pod názvem Kaleidoskop tvarů.

Stať o moderní architektuře Prahy 7 je součástí knihy Praha 7 křížem krážem, již vydal Obvodní úřad předloni.

Tří knížky edice Fragmenty, věnované detailům staveb v areálu Pražského hradu (Okna, Dveře, Zdi) jsou autorským dílem fotografa Pavla Štechy, texty jsme napsali s Eliškou Fučíkovou a Petrem Chotěborem. Vyšly i v anglické verzi.

Výstavy, které jsem připravil do Fragnerovy galerie, doprovázejí také tři katalogy – Architekt Emil KrálíčekSplátka dluhu (též německá verze) se zaměřuje na práce německy hovořících architektů v Praze v období 1900 – 1938. Fotky jsou dílem E. Havlové a Karla Cudlína.

Česko-německý katalog Architekt Emil Králíček je věnován dílu neprávem opomíjeného projektanta. Spoluautorkou je Vendula Hnídková, foto opět Ester Havlová.

Konečně knížka Český architektonický kubismus s fotkami E. Havlové v česko-anglické verzi doprovází stejnojmennou výstavu. Je takovým průvodcem po stavbách tohoto specifického stylu. Vyšlo loni a k dostání je i na výstavě, která stále běží ve Fragnerově galerii.

Ve fotogalerii najdete obálky zmíněných publikací.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998