19.4.2024 | Svátek má Rostislav


BEST OF HYENA: Nová kniha Michaela Crichtona

29.11.2006

Autor Kmene Andromeda a Jurského parku (a samozřejmě nezapomenutelné Velké vlakové loupeže, která u nás vyšla jako Čtyři klíče) napsal tentokrát román State of Fear (Říše strachu) zaměřený na problematiku životního prostředí. Věnoval (zřejmě) tři roky na sběr materiálu a vznikl "velký nářez" pro každého, kdo se zajímá o ekologii a dění kolem ní: ekologové (tedy ekologisté, nebo jak říkám ekohobbysté) prasknou vzteky při čtení a z knihy asi moc nezbude, než ji dočtou, protože s ní budou mlátit o zem.

Crichtonova výchozí teze je prostá: globální oteplování vlivem civilizace je jeden obrovský humbuk, vědecky nedoložitelný. Ekologické organizace šíří paniku, aby získaly finanční a politickou podporu. Panika se šíří, protože vlády a média mají potřebu vytvářet "říši strachu", aby se lidé báli a byli ovladatelní. Klima se mění zcela bez ohledu na lidskou činnost nebo nečinnost, ta na ně nemá žádný vliv. O mechanismech počasí a změn klimatu je jen málo informací. Efektní informace o "tání Antarktidy" (například) jsou jen monumentální podvod. Tu nejzlobivější tezi Crichton vložil až v závěru knihy do úst zlobivému profesorovi Hoffmannovi, který tvrdí, že celý ten humbuk začal v roce 1989: tehdy skončila studená válka, která držela lidi v lajně na obou stranách železné opony a aby se měli čeho bát, vlády a sdělovací prostředky přišly se strašením ekologickým.

Říkal jsem si, že by bylo prima, kdyby existoval "digest", tedy česky vejcuc z téhle knihy, aby se čtenář nemusel prokousávat nekonečným a za vlasy přitaženým příběhem, v němž vystupují desítky nezapamatovatelných postav jednajících zcela chaoticky a nepřesvědčivě. Stupidita příběhu někdy opravdu až vyrazí dech. Nicméně, jako traktát je to velice poutavé čtení a jako takovou knihu velmi doporučuji.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena