25.4.2024 | Svátek má Marek


DOKUMENT: Americký Kongres píše Václavu Klausovi

7.3.2007

U.S. House of Representatives
Committee on Energy and Commerce
Washington, DC 20515-6115

JOHN D. DINGELL, MICHIGAN
CHAIRMAN

6. března 2007

Vážený pane prezidente,

Výbor pro energii a obchod Sněmovny reprezentantů USA začal prověřovat téma vlivu lidstva na globální oteplování a klimatické změny. Výbor působí v oblasti energetické politiky a environmentálních témat a bude hlavním poradcem Sněmovny reprezentantů ve věcech týkajících se legislativy k navýšení současných snah USA řešit energetickou politiku a budoucí klimatické změny. Republikánští i demokratičtí členové výboru se snaží mít veškerá fakta předtím, než výbor bude o tomto tématu jednat.

Během posledních desetiletí jste se jako ekonom a významný politik významně zasloužil o rozvoj hospodářské prosperity, o zachování svobody jednotlivce. Česká republika se pod Vaším vedením stala, i přes dlouholetý stagnační vliv sovětského režimu, jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě.

Veřejně se také vyslovujete k debatě ohledně změny klimatu. Pokládáme Vaše stanovisko k politickým, ekonomickým a morálním aspektům této debaty za užitečné zejména nyní, kdy se zabýváme potenciálním dopadem regulací souvisejících s tímto tématem na hospodářské blaho občanů a vůbec na jejich schopnost přispět k budoucí hospodářské životaschopnosti a vývoji v USA i v zahraničí.

Píšeme Vám dnes, abychom Vás v rámci konfrontace politiků v Evropě a Spojených státech požádali o Vaši zasvěcenou odpověď týkající se klimatických změn. Rádi bychom Vás informovali, že Demokratická strana pozvala bývalého viceprezidenta Al Gorea – dalšího předního názorotvůrce – aby se vyjádřil k dané věci na slyšení energetického podvýboru dne 21. března 2007. Ocenili bychom, kdybyste nám zaslal svou odpověď ještě před tímto jednáním. Uvítali bychom proto společné soukromé setkání s Vámi či formální schůzku, pokud to Váš zájem o věc a program dovolí.

Přestože oceníme jakýkoli příspěvek, o kterém si myslíte, že přispěje do naší diskuse, byli bychom rovněž rádi, kdybyste zodpověděl následující otázky:

1. Pokud jde o to, zda a jak člověk přispívá ke klimatickým změnám a s vědomím povinností vůči našim občanům: co by podle Vašeho názoru měli zákonodárci brát v úvahu, když se zabývají klimatickými změnami?

2. Jak by vládní politika měla řešit výskyt a následky klimatických změn a do jaké míry by se měla soustředit na regulaci emisí skleníkových plynů?

3. Jaký budou mít různé scénáře politického řešení této otázky, se kterými jste se setkal, vliv na národní ekonomiky, na spotřebitele, na vytváření pracovních míst a budoucí inovace?

4. Jaký dopad a účinnost budou mít politiky založené na principu „omez a obchoduj“ (tzv. „cap-and-trade policies“) na zmírnění hrozeb spojených s klimatickými změnami a naši schopnost čelit těmto hrozbám v budoucnu?

5. Jaká je morální zodpovědnost vyspělých zemí vůči zemím rozvojového světa? Měly by se vyspělé země pustit do programů, které významně omezí emise, zatímco rozvojové země mohou pokračovat v navyšování emisí v nezmenšené míře?

Píšeme Vám ve snaze přispět k názorovému protipólu na dané téma a plně respektujeme Váš pohled na tyto věci. Pokud máte jakýkoli dotaz, prosím, kontaktujte Davida Mc Carthyho, hlavního poradce pro energii a kvalitu ovzduší, na telefonním čísle 202 225 36 41.

S pozdravem,

Joe Barton, J. Dennis Hastert