19.4.2024 | Svátek má Rostislav


DOKUMENT: Reakce ČT na článek Ivana Gabala

21.6.2006

v Hospodářských novinách ze dne 13. 6. 2006 Pozitivní důsledky negativní kampaně

Sociolog Ivan Gabal v Hospodářských novinách (a v Neviditelném psu Rubikon volební kampaně 2006, 14.6.2006 - pozn. red.) ve své analýze volební kampaně poškozuje dobré jméno České televize, když nepravdivě tvrdí, že „Česká televize omezila předvolební soutěž na tzv. 5 % strany monopolizací jejich přístupu do televizních debat na bázi výzkumu veřejného mínění“. Mluví o „drsné manipulaci“ a z jeho slov plyne, že Česká televize vědomě spolupracovala s výzkumnou agenturou, která „zachránila“ ČSSD od vysoké volební prohry. S jeho tvrzením nemůže ČT souhlasit a budou se jím zabývat naši právníci.

S údivem musím konstatovat, že sociolog zcela pomíjí možnost, že naši občané a voliči mají svůj vlastní, nezávislý názor, díky němuž pak přistupují k urnám. Ano, jistě na ně mají vliv média a jejich předvolební zpravodajství, ale konečná volba je přece na nich samotných. Podobně tomu bylo i u předvolebních regionálních diskuzí Otázky Václava Moravce speciál. Jejich hosty nevybírala Česká televize, nýbrž sami voliči – tedy diváci – v rámci dvou nezávislých výzkumů. Zástupci stran, které v těchto výzkumech propadly, měli ale samozřejmě možnost zúčastnit se stejně jako kdokoliv jiný debat v publiku. Nepřesná jsou Gabalova slova o pětiprocentní hranici pro účinkování ve zmíněném pořadu. Hranicí bylo pět až šest zástupců na jevišti, pětiprocentní hranice byla jen orientační. Několikrát se na jevišti objevili i lídři, kteří v tom kterém kraji nezískali celých 5 procent, ale blížili se této hranici – to proto, aby na pódiu nezůstala neobsazená židle. Václav Moravec princip výběru hostů v pořadu vždy opakoval a kdo se díval a poslouchal, musel to zaznamenat. Vypadá to, že pan Gabal buď vůbec nebyl u obrazovky, anebo nedával pozor.

Pokud chce sociolog Gabal analyzovat volební zpravodajství ČT, musí se zabývat dopadem všech 119 pořadů tomu explicitně věnovaných, na ploše téměř 137 hodin vysílání. Mezi ty patřily i pořady jako Otázky Václava Moravce, Dobré ráno nebo Události, komentáře, ve kterých dostali během jara zástupci všech kandidujících politických stran, hnutí a koalic do Poslanecké sněmovny PČR prostor pro představení svých politických programů. Pro zajímavost – každé vydání předvolebních Událostí, komentářů zasáhlo v průměru téměř 250 tisíc diváků, což by šlo přirovnat k dvěma a půl zaplněným Václavským náměstím. Všichni zástupci měli také možnost diskutovat s voliči v on-line rozhovorech na portálu zpravodajského kanálu České televize www.ct24.cz

ČT se v závěru kampaně nemohla ujmout role "kingmakera" a nezúžila kampaň na diskuse dvou hlavních lídrů, jak sociolog tvrdí. Naopak – nedělní Otázky Václava Moravce se vysílaly pořád stejně, jen poslední 3 vydání před volbami byly celé 2 hodiny na ČT1 a s publikem – ovšem jednou se zástupci relevantních "nesněmovních" stran, podruhé se zástupci "sněmovních" stran a potřetí, tedy jen jednou, s dvěma favority na příštího předsedu vlády. Pánové Paroubek a Topolánek se spolu utkali ve zmíněném diskusním pořadu v roce 2006 jen na Nový rok, v únoru a týden před volbami. Na rozdíl od mnoha jejich duelů v komerčních televizích, zejména těsně před volbami, a na rozdíl od opravdových show, které několik hodin před volbami komerční televize vysílaly v prime timu.

Kdyby se pan Gabal opravdu seriozně zabýval hodnocením Otázek Václava Moravce, musel by se seznámit s analýzou nezávislé agentury Innovatio, ze které naprosto jasně vyplývá, že počet vystoupení zástupců relevantních politických sil v zemi odpovídá jejich parlamentní síle a že se často jako hosté objevovali i zástupci subjektů neparlamentních (o odbornících nemluvě) - tedy vůbec nebyl rušen poměrný volební systém, nýbrž spíše posilován - když přistoupíme na tuto Gabalovu „divokou“ konstrukci.

Kdyby se pan Gabal opravdu seriozně zabýval předvolebním vysíláním ČT, musel by se z veřejně dostupných pramenů či od odpovědných pracovníků dozvědět, že koncepce byla vytvořena v létě, schválena na podzim a v prosinci loňského roku prezentována generálním ředitelem Jiřím Janečkem. Proč nepodrobil sociolog naše záměry analýze v průběhu uplynulých 12 měsíců?

Pro Českou televizi bylo a je podstatné, aby poskytovala maximální servis občanům - voličům - veřejnosti. Tuto službu si vytkla jako základní premisu při koncipování předvolebního vysílání, nikoliv službu politickým stranám.

(Hospodářské noviny,19.6.2006)

Autor je tiskový mluvčí České televize.

Martin Krafl