25.4.2024 | Svátek má Marek


EKOLOGIE: Zelení vandalové horší teroristů

21.9.2006

Nedávné odhalení příprav útoku na britská letadla mediálně překrylo násilné činy, které mohou znamenat mnohonásobně víc lidských obětí. V českém tisku se o nich neobjevila ani zmínka.

10. srpna vniklo dvacet aktivistů Greenpeace na pole s geneticky modifikovanou (GM) kukuřicí u braniborského města Brunow. Kukuřice je upravena tak, aby se sama ubránila hmyzím škůdcům. Díky tomu se obejde bez jedovatých postřiků, což výrazně šetří přírodu i pěstitelské náklady. Zemědělské družstvo testovalo, jak se bude tato plodina chovat v konkrétních podmínkách. Aktivisté ale pole "nenásilně sklidili". Tak se v jejich newspeaku nazývá zničení vědeckého pokusu.

Braniborsko bylo ohniskem útoků na cizí majetek po celé letošní léto. Jen u vesnice Wolsickendorf posekali aktivisté během měsíce tři pokusná pole s GM kukuřicí. Na rozdíl od kontrolních polí s běžnou nemodifikovanou kukuřicí se jich škodlivý hmyz ani nedotkl. Zničili je až škodliví lidé.

Evropou se valí vlna ekovandalství. Pokusná pole s GM rostlinami se stávají terčem útoků v Británii, Francii, Belgii a dalších zemích. Proč se jich odpůrci GM plodin tolik obávají? Protože se díky nim ukazuje, že strašení údajnými "negativními vlivy na přírodu" jsou jen prázdné ideologické fráze.

Pro příklad nemusíme do ciziny, stačí zajet do moravských Branišovic. V létě 2002 tu probíhal pokus Entomologického ústavu Akademie věd. Měl prověřit tvrzení Greenpeace, že GM kukuřice kromě škůdců zabíjí i užitečný hmyz. Dne 24. června na pole za asistence předem objednaných novinářů vtrhli zaměstnanci české pobočky Greenpeace v efektních protichemických oblecích. Květy kukuřice začali balit do igelitových sáčků. Pokus tím ničili, takže proti nim musela zasáhnout policie. Akci zdůvodňovali tvrzením, že neexistuje objektivní studie, která by dokázala, zda GM kukuřice nepoškozuje přírodu. Taková studie ale právě byla cílem pokusu!

Jen o pár dnů později pak v noci "neznámý pachatel" pokusné pole posekal. Policie ho dodnes neodhalila, takže o spojitosti s Greenpeace můžeme jen spekulovat. Nešlo o preventivní čin? Co kdyby se totiž v Branišovicích ukázalo, že GM kukuřice je pro užitečný hmyz zcela bezpečná?

Odpůrci GM rostlin vyhlásili stejně jako islamisté globální válku moderní civilizaci založené na vědeckém poznání. Chtějí nám zakázat zjistit pravdu. Používají k tomu uzavřený argumentační kruh: "Nemáme dostatek informací, a protože nemáme dostatek informací, nesmíme dělat pokusy, abychom tyto informace získali." Dokud proti vědě bojovali jen tiskovými zprávami a demonstracemi, byli legitimní (byť bizarní) součástí občanské společnosti. Šlo s nimi diskutovat a usvědčovat je z omylů. Šlo namítat, že žádná odborná studie na světě neprokázala, že by GM rostliny škodily přírodě nebo lidskému zdraví.

Jakmile ale začali ničit polní pokusy, stali se obyčejnými vandaly. Jejich poslední útoky dokazují, že jim docházejí věcné argumenty. Kdo je má, diskutuje. Kdo je nemá, ničí. Odpůrci GM rostlin varují před "genetickou kontaminací", ale sami kontaminují společnost fanatismem a násilím. Svůj soukromý názor stavějí nad zákon – tvrdí totiž, že mají právo poškozovat cizí majetek jen na základě víry, že GM rostliny jsou nebezpečné. Podle stejně zvrhlé logiky můžete bona fide vypálit kancelář Greenpeace. Stačí jen věřit, že se tam skrývají nebezpeční teroristé.

Boj proti GM rostlinám přitom paradoxně může přinést mnohem víc obětí než terorismus. V Třetím světě každý rok zemřou asi dva miliny lidí jen proto, že jejich strava neobsahuje dostatek vitamínu A. Švýcarský vědec Ingo Potrykus vytvořil GM rýži, která ho dokáže vyrobit. Greenpeace se ale všemi silami snaží zabránit jejímu pěstování.

(Psáno pro MF Dnes a Neviditelného psa)