28.3.2024 | Svátek má Soňa


ENERGETIKA: Bursík cenzorem

28.2.2007

Na úvod musím uvést, že až do pátku jsem považoval ministra životního prostředí a místopředsedu vlády za živou vodu naší politické scény. Vždyť on většinou odpovídal na kladené otázky, poslouchal to, co říkala protistrana, a reagoval na to, snažil se věcně argumentovat, vystupoval slušně a mohl jsem se i ztotožnit s některými jeho názory (např. radar).

Věděl jsem, že až přijde na pořad dne energetická politika, přestane už p. Bursík „mluvit i za mě“, protože zásadně nesouhlasím s názorem zelených na jadernou energetiku, úlohu obnovitelných zdrojů, těžbu uhlí apod. Jsem přesvědčen, že představy a hlavní cíle zelených v oblasti energetiky jsou z technických a ekonomických důvodů chybné, nerealizovatelné a dokonce ve svých důsledcích i škodlivé životnímu prostředí. Doufám, že vliv zelených na praktickou energetickou politiku státu bude minimální. Tady to uvádím jen proto, že tento názorový problém jsem očekával a „vyřešil“ jsem si ho už za plentou volební místnosti.

Co mě však šokovalo a nastartovalo k níže uvedenému názoru, byl páteční pořad Dvacetiminutovka M. Veselovského s M. Bursíkem na Radiožurnálu (kdo neslyšel a nevěří, stačí se podívat na web iŽurnálu nebo Strany zelených a tam si pustit, popř. přečíst záznamy tohoto pořadu nebo přečíst níže zmiňovanou analýzu). Na základě žádosti pana ministra dne 18. ledna t.r. na Bezpečnostní radě státu nebyla posuzovaná analýza "Zajištění energetické bezpečnosti Česka, stav a riziko realizace hrozeb" puštěna na veřejnost. Není prý totiž vyvážená a obsahuje profesionální chyby.
Chápu pana ministra, že studie není v hlavních bodech kompatibilní s cíli zelených a moc lepší to není ani se souladem s vládním prohlášením (bohužel realita s takovýmito dokumenty bývá v souladu jen ve výjimečných případech), ale proč to neřekne takto na rovinu, popř. neuveřejní svoje protiargumenty? Místo toho se zasadí, aby studie nebyla veřejně přístupná.

Jsem panu ministrovi velmi zavázán, že se mě a veřejnost pokusil ochránit před nebezpečnými názory (co kdybychom jim, nedej bože, uvěřili) a že nám do konce června připraví ty správné názory (a všichni konečně prozřeme), čímž je i od rady zaúkolován.
Mate mě jenom to, že podobně (tenkrát ochranou pracujícího lidu před bludy a špinavou propagandou) argumentoval režim, který už tady drahně let nemáme a že se snad takovéto „ochraně“ pořád říká cenzura.

P.S. Pokud existuje něco na způsob „ústředního výboru pro kontrolu medií“, dovoluji si ho tímto poníženě informovat, že jsem dnes v nejmenovaných novinách četl článek o plánované výstavbě jaderné elektrárny na Slovensku. Dokonce tímto článkem mi prosím byl vnucován názor, že na Slovensku zaspali a ani touto výstavbou nedohoní, co zanedbali svoji špatnou energetickou politikou v minulosti. Chlácholení z jiných nezodpovědných pramenů, které tvrdí, že v situaci Slovenska budeme až za pár let, mě úplně neuklidnilo. Všichni si totiž taky myslí, že postavit elektrárnu chvíli trvá. Nemluvě o otočení, zesílení a zrovnoměrnění větrů na větrníky, přivedení dalších vod na naše vodní elektrárny, vykoupení stovek kilometrů pozemků na fotovoltaické elektrárny, popř. na osázení biomasou. A až budou naše děti za mnoho let jezdit na vodíkový pohon, tak prý z dnešního pohledu jen na výrobu toho vodíku pro dopravu v dnešní úrovni budou potřebovat výkon ve výši dnešních pěti Temelínů. Dobře, že se toho nedožiju. Ještě by mi děti vyčítaly, že nemůžou jezdit, protože máme jen na nízký stožár.

V Praze 25. února 2007

Jaroslav Dlouhý