3.5.2024 | Svátek má Alexej


GLOSA: Kalousek jako spasitel

30.8.2006

Kalousek má už dlouho pověst mazaného a zručného politika, diky které si vysloužil přirovnání k proslulému kardinálovi Richelieu. V rozhovoru pro Hospodářské noviny ho dokonce nepřímo označil za svůj vzor. Poslední vývoj ukazuje, že takové srovnaní bylo na místě a umožňuje i ledacos pochopit. Kardinálova politika se také vyznačovala překvapivými spojenectvími a lstivými kroky, které nebyly vždy zcela v duchu křesťanských a katolických zásad. Známá je zejména kardinálova podpora protestantů ve třicetileté válce, která začala jako náboženský konflikt katolíků a protestantů. Kardinálovi kritikové proto vyjadřovali obavu o osud jeho duše. I v tom sdílí Kalousek příklad svého vzoru, protože přinejmenším jeden teolog se do něj už pustil.

Kardinál Richelieu vyjádřil své přesvědčení takto: "Člověk je nesmrtelný a později bude spasen, avšak stát není nesmrtelný. Buď bude spasen nyní, nebo nebude spasen nikdy." Čili zatímco spasení lidské duše vyřešil již Kristus, tak spasení Francie v její slávě a velikosti vyřešeno nebylo a tahle špinavá práce připadla na kardinála. Tak jako hájil Richelieu mocenské postavení Francie proti rozpínavosti Habsburků, tak hájil Kalousek mocenské postavení lidovců, proti rozpínavosti dvou největších stran.

A že postavil Kalousek stranické zájmy nad křesťanskou morálku? S morální kritikou kardinála si tehdejší učenec Danieal de Priezac poradil takto: Protože je Francie nejčistší a nejoddanější z evropských katolických mocností, Richelieu službou zájmům Francie posloužil také zájmům katolického náboženství. Čili jelikož je KDU-ČSL strana, která nejlépe, ne-li jako jediná hájí na naší scéně křesťanskou morálku, vše, co poslouží jejímu zájmu, poslouží i křesťanské morálce. Máme to tedy skoro vyřešeno: Duše věřícího Kalouska má být spasena skrze oběť Krista a KDU-ČSL má být spasena skrze oběť Kalouska. Kdo ale spasí český stát před komunisty a před Kalousky či Paroubky, kteří jim ho chtějí zaprodat?

V Přerově, 29. srpna 2006

Autorův blog: kasaloviny.blogspot.com

Jan Kasal