23.4.2024 | Svátek má Vojtěch






LITERATURA: magazín Fantasy & Science Fiction 2/2006

30.5.2006

Fantasy & Science Fiction 2/2006

Jak sami vidíte, po dvouch měsících se na pulty vybraných obchodů nebo přímo do vašich poštovních stránek vrátila legenda v podobě povídkového magazínu F&SF. Zdůrazňuji, že povídkového, protože ve Slovu úvodem editor poděkoval za vřelé přijetí prvního čísla, vyzval čtenáře k návrhům a připomínkám a pak mě vyděsil. Cituji: "Při dostatečném zájmu vás do budoucna čeká rozšíření počtu stránek a zavedení nových rubrik (některým čtenářům chybí například informace o vědě či filmu)."

Nechápu dotyčné čtenáře, kteří chtějí vědu a nedokáží si koupit mnohem fundovanější časopisy (od Vesmíru přes 21. století až po internetové stránky), stejně tak si myslím, že zabředávat do filmů po vzoru nicneříkajících recenziček jako v Ikarii nemá smysl. Alespoň Pevnost dokáže budovat nosné téma čísla a z toho vymačkat veškeré informace. Věřím, že píši za většinu z nás, když žádám: Zůstaňme povídkovým a literárním časopisem. Ale konec nářků, protože F&SF ve svém druhém letošním vydání přineslo opět mnoho zajímavého...

Jerry OltionNavatar ("The Navatar," F&SF, Oct/Nov 2003) Jerryho Oltiona nás seznámí s jednou umělou inteligencí, která dokázala naplnit svůj sen. Milá a jednoduchá povídka, kterou bych označil za čistou a nenáročnou oddychovku. Samozřejmě zde můžeme najít hlubší podtext či poselství. Pokud si člověk dokáže jít za svým snem, pak ho nemůže nic zastavit. Řekl jsem člověk? To se stává, když umělým inteligencím dáte do vínku lidské myšlení.
S prací Jerryho Oltiona jsme se měli možnost seznámit ve svazcích Robouniversa Isaaca Asimova (Vetřelec, Aliance; Samotář, Lidstvo) a v povídce Ponecháno na místě (české vydání Fantasy & Science Fiction 1998/04).

Ursula K. Le GuinPotkávání s paní Ursulou nás seznamuje očima dvorního překladatele Petra Kotrleho s touto neuvěřitelnou ženou, spisovatelkou a jejím dílem. Kdo nečetl příběhy ze Zeměmoří, Levou ruku tmy, Svět je les, les je svět a mnoho dalších. Nedivím se, že překladatel vyslovil přání, aby byl u toho, až se objeví další její kniha, která zaujme české nakladatelství.
Nedá mi to a zastavím se u toho, co Martin Šust naznačil. Toto je typ článků, které osobně považuji za inspirující, stejně jako košaté rozbory knih. Nevadí, že jich je zatím málo, ale zaměřil bych se na jejich rozšíření - zapomeňme na filmy, vědu, hry.

Ellen KlagesSvou premiéru v české republice si odbyla Ellen Klages a rozhodně nezačala špatně. Suterénní magie (Basement Magic, F&SF 2003) obdržela v roce 2004 Nebulu v kategorii noveleta. Povídka nás zavede do domu a světa šestileté Mary Louisy, která to nemá lehké. Otec je neustále vytížen, vždyť je raketovým inženýrem a chystá se let prvního Američana do vesmíru, nevítanou společnost ji občas dělá macecha a neustále se rozrůstající řada chův. Dokud nepřijde nová služebná Ruby, které jako jediné není lhostejný osud malého děvčátka. Obě se spřátelí a na ochranu Mary Louisy si začnou zahrávat s černošskou magii, která kupodivu skvěle funguje.

Ellen Klages už má na svědomí několik nominací ve význačných soutěží, do žánru se zapsala v roce 1998 povídkou Time Gypsy a napsala několik knih pro děti. V Suterénní magii nám skvěle dokazuje, že skrze obyčejný život se zručný vypravěč dokáže vypracovat k lehce mrazivému příběhu na pomezí fantastiky a zabodovat pečlivým a překvapivým vypointováním. Nejděsivější na celé povídce však zůstává fakt mrazivé skutečnosti, že se to vše skutečně mohlo stát, čemuž zajisté napomáhají propracované a uvěřitelné charaktery všech postav. Ženy to skutečně umí zahrát přes lidskou stránku a vyprávění vás skutečně pohltí.

Petr Kotrle nás nechá trochu vydechnout u recenze VanderMeerova románu Veniss Underground. Skrze překladatelské oříšky a postřehy nás seznamuje s poutavým prostředím a vztahy města Veniss. Musím se přiznat, že jsem se v tu chvíli nechal unést a měl jsem zrovna možnost se do knihy podívat. A skutečně jsem si mohl připsat další počin do kolonky přečíst. Nakladatelství Laser-books nám představilo další kousek zapadající do mozaiky New weirdu.

Laird BarronSlyšíte, jak znějí fanfáry? Poprvé k nám zavítal pan Laird Barron s nepochopitelnými skvosty fotografie, tzv. Sekvencí imago (The Imago Sequence, The Magazine of Fantasy & Science Fiction květen 2005). Laird Barron dokázal vzbudit mrazení už jen volbou názvu, obálka magazínu se také k této novele vztahuje a k uklidnění nepomáhá, jak sami můžete vidět. A pak přichází výtrysk sureálných představ a barev, jež vás nezanechá klidnými. Kde začít?

Marvin nepatří k žádným svatouškům a po své zpackané kariéře zápasníka mu zbyla jen přeražená páteř, menší závislost na drogách a závasty ke svým zaměstnavatelům. Jeden z nich - jeho bývalý přítel - ho na párty seznámí s geniálně děsivou fotografií Paralaxa alfa, jednou z takzvané Sekvence imago. Děsivý obličej hominida v něm odblokuje duševní pojistku a příběh začíná. Při pátrání po dalších obrázcích (Paralaxe beta a Velkém imagu) prochází obludáriem lidské zvrhlosti a hnusem pramenícím z jeho podstaty. Sled děsivých obrazů a variací vyvolává ve čtenáři podivné mrazení v šíji, ale stále jdete, bledší a bledší, po řádcích, které vám přinesou rozhřešení a upokojí všechny noční můry. Možná.

Při pátrání po podobných fotografiích jsem byl trochu zklamán, protože neexistují, aspoň mi spadl kámen ze srdce. V tomto panoptiku obcujícím s lidskou imaginací a pravzory se vám dostane možnosti zažít si zprostředkovaně cizí noční můry. Barevné, nezapomenutelné. Imago pak může být přeneseně konečnou fází lidského vývoje - ať už slouvníky mluví jak chtějí o dospělém hmyzu. Nechte se sžírat až do konce ;-)

Žurnalista Martin Foret se přidal k zástupům dalších, kteří nás seznamují s Gaimanovým Sandmanem - Pánem snů - jedním z nejlepších komiksů (jak všichni neustále tvrdí). Tento fenomén jsme si nedávno podrobněji představili v Pevnosti a ani Martin Foret nešetřil slovy chvály.

Paolo BacigalupiPředposledním z autorů, se kterými se český čtenář seznamuje poprvé je Paolo Bacigalupi v povídce Flétnová dívka (Flutegirl, F&SF, červen 2003). Vzdálená budoucnost může lidstvu přinést cokoliv, příkladem uveďme neveselý návrat k feudálnímu zřízení. Lidie společně se svou sestrou patří k vrcholnému dílu paní Belariové, hvězdy, která chce svým výtvorem získat absolutní nezávislost nad svým oplzlým patronem. Skrze seznámení s panstvím Belariové poodkrýváme roušku vyspělých biotechnologií a lidského příběhu vzpurné Lidie. Flétnová dívka si začíná uvědomovat, že je pouhým otrokem své chamtivé a kruté paní. Pomalu ji dochází, že její jediný přítel Stephen nebyl bláznem, ale revolucionářem a dal jí neskutečný dar. Poselství povídky je ukryto v myšlence lidské svobody a důstojnosti. Pokud už vám vezmou všechno, pak jediná věc, která vám zůstává je alespoň omezená možnost rozhodnout o svém životě a smrti. Lidie v závěru dojde k osudovému rozhodnutí. Myslím, že budete navýsost spokojeni, zmateni a ošizeni. Skvělá práce přinášející netušenou, přesto lahodnou možnost.

Mike Resnick píše průměrně, ať si říkáte co chcete. Nedávno jste si určitě nenechali ujít jeho další space operu Návrat Santiaga. Svůj názor a pohled na knihu nabídne Miroslav Žamboch. Musím uznat, že odhalil jedno z důležitých poselství tohoto vesmírného westernu.

David D. LevinePoslední počteníčko je z pera nadějného autora posledních let, Davida D. Levina. Pověst o zlatém orlu (The Tale of the Golden Eagle, F&SF červen 2003) byl nominován na Huga, cenu Teda Sturgeona a obsadil čtvrté místo v ceně Locus. Abych pravdu řekl, tak jsem nebyl příliš ohromen. Připomenulo mi to staré dobré časy, jednoduché vyprávění, které by určitě velmi zabodovalo v padesátých letech minulého století. V podstatě je to velice atraktivní pohádka o orlici Nerisse a její životní dráze, která ji přivedla až k vysněnému cíli. Rozhodně bych si nedovolil říci, že je to špatná povídka, jen po předchozích peckách nezaujala mou pozornost. Po Flétnové dívce už toto srdceryvné povídání nemělo takovou hloubku.

A je tu konec. V druhém čísle F&SF se vyskytlo pět skvělých povídek, které nenadchnou každého, ale pravdou je, že si na své každý přijde (snad až na hard scifisty). Musím přiznat, že také Martin Šust si dal tu práci, aby nám povídky vůbec přinesl a zároveň je sladil do celkem odpovídajícího melancholického vyznění.

Zatímco Navatar a Pověst o zlatém orlu přinesli zamyšlení nad lidskostí umělých inteligencí, tak Suterénní magie, Sekvence imago a Flétnová dívka zapůsobili na naši představivost, city a dokázali vytáhnout napovrch strach z našeho podvědomí.

Zase to stálo za to. Myslím, že příští číslo bude očekáváno ve frontách před pulty, však se stačí podívat, co nám redakce slibuje. Nixovu Touhu srdce, dále práce Reeda, Shea, Hapthorna a Carol Ernshwillerové. Jakpak asi ty dva měsíce přežijeme?

Magazín Fantasy & Science Fiction 02/2006
/The Magazine of Fantasy & Science Fiction/
Oltion, Jerry - Klages, Ellen - Barron, Laird - Bacigalupi, Paolo ...

Nakladatel: Triton
Překladatel: Radovan Zítko, Zdeněk Uherčík, Dana Krejčová, Richard Podaný, Petr Kotrle
Obálka: Cory Ench, Catska Ench
Redakce: Martin Šust, Marie Semíková
Rok vydání: 2006
Počet stran: 144
Rozměr: 125 x 200
Provedení: paperback

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...