29.3.2024 | Svátek má Taťána






LITERATURA: Ursula K. Le Guinová o fantastice

28.12.2006

 

ilustrace ke článku o UKLGInternetová verze New Statesman obsahuje článek Ursuly K. Le Guinové Imaginary Friends, v němž zajímavě ukazuje specifické postavení fantastické literatury mezi jinými žánry. V polovině devatenáctého století, připomíná, fantastické motivy v literatuře pro dospělé byly vytlačeny realistickým románem, a uchýlily se do oblasti dětské literatury. To ale nijak neznamená, že by fantastické romány byly psány pouze pro děti.

Jenže realistická literatura má svá omezení. Ta, která je určena dětem, je didaktická, vysvětlující a naučná, dospělý čtenář se k ní nevrací, protože už dobře ví, proč je důležité očkování nebo proč Heather má dvě matky. Podobně i realistické romány pro dospívající mládež se zabývají problémy této věkové skupiny, problémy, které nic neříkají dětem a které dospělí již mají dávno zažité a za sebou. A stejně tak realistické romány pro dospělé vyžadují zázemí, které mladším čtenářům chybí.

Fantastická literatura - s tématy nadpřirozena, SF, fantasy či hororu - je srozumitelná věkovým kategoriím od -náctiletých až po ty nejstarší. Ale jedinou kategorií, která je přístupná jak těmto kategoriím, tak i dětem od doby, kdy se naučí číst, je fantasy a její blízcí příbuzní - příběhy se zvířaty. Ne ovšem každá fantasy - knihám Borgese, Calvina nebo Marquese porozumí jen málokteré osmileté dítě.

Článek UKLG je samozřejmě mnohem delší, pokusil jsem se z něj vypíchnout nejdůležitější prvky - najdete tam řadu příkladů a analogií, a také mnohé můstky, kterými vtahuje čtenáře - mudly do svého stylu uvažování. Jeho plné znění v angličtině najdete tady.

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...