8.5.2024 | Den vítězství


MÉDIA: Profesní selhání Václava Moravce

22.6.2006

aneb Kdo se bojí Ivana Langera?

V nedělních Otázkách, jejichž hlavními hosty byli předseda Senátu Přemysl Sobotka a bývalý předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, byl Ivan Langer osočen, že to byl právě on, kdo médiím předal tzv. Kubiceho zprávu. Langera ovšem neobvinil sociální demokrat Zaorálek, jak by se někdo mohl logicky domnívat, nýbrž moderátor debaty Václav Moravec. Právě ten to totiž hned v úvodní otázce vyslovil jako hotovou věc, přičemž jako jeden z "důkazů" uvedl, že to říkal také předseda vlády Jiří Paroubek. Sobotkova námitka, že celá věc dosud vůbec není vyšetřena, ho nijak nevyvedla z konceptu.

A zřejmě také proto Moravec hned pokračoval otázkou, zda by Ivan Langer neměl přijít o svoji bezpečnostní prověrku od NBÚ, aby vzápětí dospěl k pointě, totiž zda to Langera nediskvalifikuje pro výkon funkce ministra vnitra, na kterou je v sestavované Topolánkově vládě nejvážnějším pretendentem. Zaznamenejme rovněž, že podobné obvinění vypustil kupříkladu také Jaroslav Kojzar v Haló novinách (Podpásovky jsou OK).

Vedení České televize, Rada ČT i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by si měly být vědomy, že Václav Moravec se výše uvedeným moderátorským postupem dopustil neuvěřitelného, nepochopitelného a neomluvitelného profesního selhání. Sám moderátor hlavní politické debaty veřejnoprávní televize vychrstl předem připravené splašky pomluv na osobu, kterou vůbec nepozval do studia ani na telefon. A nemůže to být náhoda. Kdyby totiž Moravec Langera pozval, celá diskreditační konstrukce, na jejímž konci je zpochybnění Langera coby budoucího ministra vnitra, by se okamžitě sesypala.

Kopie Kubiceho zprávy totiž skutečně zůstala v jednací místnosti branně bezpečnostního výboru na Langerově stole ležet, když si dotyčný odskočil na záchod. Je však naprosto vyloučené, že právě z tohoto faksimile by si kdokoli během těch pár okamžiků stihl nascanovat třicet stránek textu, které se záhy objevily na internetu. Dá se ještě pochopit, že podobné fantasmagorie vypouštějí v rámci politického boje Langerovi političtí protivníci, od moderátora veřejnoprávní televize - nechť mi Moravec promine - je to novinářský zločin. Kdyby Moravec Langera pozval, dozvěděli by se diváci nejen výše zmiňované skutečnosti, ale také že plukovníka Kubiceho osobně nezná a nikdy se s ním nesetkal. Ale to se pravděpodobně do Moravcova scénáře zjevně nehodilo.

Sečteno podtrženo: Za prvé: Václav Moravec zatáhl veřejnoprávní televizi do diskreditační kampaně vůči nejvážnějšímu kandidátovi na post ministra vnitra.

Za druhé: Veřejnoprávní televize v Otázkách VM - zcela v intencích strategie Lidového domu - rozvíjí druhořadou debatu na téma "kdo Kubiceho zprávu vypustil ven" a pomíjí daleko důležitější diskusi o tom, co Kubiceho zpráva obsahuje. A připomeňme, že obsahuje informace o propojení státní správy a funkcionářů ČSSD s organizovaným zločinem.

Za třetí: Moravcovo profesní faux pas se časově shoduje s vypouštěním podobných desinformací v jiných médiích, včetně Haló novin. Přichází v okamžiku, kdy předseda ČSSD Jiří Paroubek hovoří o "historickém kompromisu" a my můžeme jenom spekulovat, co si pod tím sociální demokraté představují. A můžeme také přemýšlet o tom, proč se jejich diskreditační kampaň zaměřuje na člověka, který se dlouhodobě věnuje bezpečnostní problematice a ve funkci stínového ministra vnitra se několik let připravoval na převzetí postu skutečného.

Kdo a proč se tak strašně obává Ivana Langera ve funkci ministra vnitra?

19. 6. 2006, www.petrstepanek.cz