29.3.2024 | Svátek má Taťána


ARCHITEKTURA: Soutěž na Václavské náměstí

29.11.2005

Byl jsem v porotě soutěže na úpravu Václavského náměstí na Novém Městě v Praze. Rozdělím se s vámi o některé postřehy. Soutěž nestanovila, zda mají nebo nemají po Václaváku jezdit tramvaje - připouštěla obě možnosti. Účastníci si tedy mohli vyzkoušet variantní řešení. Také v porotě byli zastoupeni příznivci obou alternativ, ale hledal se projekt, který umožní buď funkčně osadit tramvaje, nebo dobře vyřeší prostor bez nich, což se nakonec úspěšně podařilo. Já se svou rezervovaností vůči tramvajím netajím, ale argumenty pro a proti jsem tu už probíral dříve, takže se k nim dnes nebudu vracet.

Václavák - záhonkyDalší zásadní věcí je přeložení jedné větve severojižní magistrály z prostoru před Národním muzeem za ně, což je technicky možné a je přímo nutné, aby se mohly práce dokončit. Vítězný projekt atelieru Cigler/Marani naštěstí umožňuje rozdělit práce na etapy, podle mne tedy téměř nic nebrání tomu začít třeba odspoda a postupovat směrem k Muzeu.

Vítězný návrh neobsahuje žádné efekty, lanovky, svítící katedrály, je reálný, vlastně celkem jednoduchý. To je potřeba, protože jde přece o prostor náměstí, kde by se měli lidé svobodně pohybovat a necítit se ohroženi dopravou nebo být regulováni nesmyslnými bariérami typu dnešních záhonků.

Zdvojení aleje přineslo více projektů, ale jen vítěz nechal uprostřed širší koridor jako promenoir. Stromy vysazuje "cik-cak", takže mezi nimi vzniknou příjemná místa pro posezení nebo drobnou architekturu. Vítěz také zmenšuje budníky se vstupy do metra.

Už v zadání se počítá s omezením automobilové dopravy, což je zde jistě ku prospěchu věci, ale nejde to absolutně zakázat (zásobování, taxíky, disables). Takže se máme na co těšit a doufejme, že se město bude snažit podobným způsobem zlepšit situaci v dalších degradovaných prostranstvích - Malostranském, Valdštejnském a Anenském náměstí a na Pohořelci, kde jsou dnes rozsáhlá parkoviště.

Na závěr ještě připomenu, že doc. Jakub Cigler (*1962) je autorem novostavby navazující na smíchovskou faru sv. Václava (do té doby určenou k demolici) nebo projektu novostavby v prostoru, kde je stanice metra Národní, či kontroverzní studie na bytový dům na vltavském břehu u Hergetovy cihelny poblíž Kampy. V 90. letech po praxi u arch. Kaplického (viz minulý díl), učil s prof. Martinem Rajnišem na VŠUP.

(Ilustrační foto po domluvě s autorem doplnil Jiří Wagner ze svého archivu)

*********

POZVÁNKA REDAKCE:

Trmalova vila
Vás srdečně zve na přednášku

Vrcholná a pozdní tvorba Jana Kotěry
(Muzeum v Hradci Králové, vlastní vila v Praze, Mozarteum v Praze, Leichterův palác ve Vídni a další práce)

Ve čtvrtek 1. prosince 2005 v 18.30 hodin.

Historik architektury Zdeněk Lukeš

přednáší podruhé o tvorbě profesora Jana Kotěry.
Součástí přednášky jsou diapozitivy s ukázkami díla Jana Kotěry a na závěr bude promítnut krátký film.
Vilová 11, Praha 10 - Strašnice, tel.: 274 771 299, info@trmalovavila.cz. Vstupné 40,- Kč.