23.4.2024 | Svátek má Vojtěch






RECENZE: Simon R. Green, Morituri

28.10.2005 14:29

Tak zní výrok, kterým zdravili římští legionáři svého císaře, když hrdě kráčeli vstříc smrti do arény, vydobít si uznání a někdy i svobodu, hlavně však dožít se dalšího dne. Owen Morituri je však i příjmení jednoho imperiálního šlechtice v galaktické říši budoucnosti.

Simona R. Greena našinci příliš představovat nemusíme, stačí zmínit úspěšnou ságu "Jestřáb a Rybářka" a hned jsme doma. Nakladatelství Wales si pro nás připravilo další z jeho úspěšných ság o Deathstalkerovi (česky umně přeloženo jako Morituri).

Lord Owen Morituri patří k nejvýznamnějším šlechticům Říše, a jako takový se rozhodl uklidit do ústraní, aby se vyhnul komplikovaným říšským pletichám. Chce si v klidu bádat v rozsáhlých archivech a studovat říšskou historií, jejíž podobu vždy tvořili vítězové.
Lidskému impériu vládne železnou rukou císařovna Kamenná lvice XIV., v ústraní přezdívaná Železná čubka. Moriturimu se však ze dne na den změní celý život. Jeho úžasná milenka, dárek k šestnáctým narozeninám, se ho pokouší zabít a záhy zjišťuje, že je postaven mimo zákon. Stručně řečeno, každý, kdo ho potká, má oprávnění vymazat ho z genetického fondu lidstva.

Mladý Owen se mění z rozmazleného šlechtice na uprchlíka, v čemž mu značně pomáhá osobní UI Ozymandius, zkráceně Oz. V patách mu jsou zásadový kapitán Mltchoun a tvrdá vyšetřovatelka Krusta. Owen ve svém luxusním vesmírném plavidle prchá. Následuje střih a ocitáme se na císařském dvoře, kde se seznamujeme s intrikami i nejvlivnějšími rodinami císařství.

Dějové linie, stejně jako hlavní postavy, přibývají daleko rychleji, než houby po dešti. Děj se komplikuje a čtenář je postaven před šestset stran libového akčního počteníčka, stejně jako drsného světa, kde pravda a čest získavají nových, krvavě děsivých, rozměrů.

Simon R. Green vybudoval mocný příběh, který by si zajisté v ničem nezadal s velkolepými ságami typu Duny, spíše se však díváme na příběh boje dobra a zla po vzoru Hvězdných válek. To byl nejspíš autorův záměr, ironizovat klasické ságy, ale zároveň nespadnout do povrchních vod parodií. Setkáváme se tudíž s několika dějovými líniemi.

První, z hlediska příběhu nejdůležitější, seznamující nás s Morituriho úprkem a verbováním sil odporu, což značně připomíná fantasy příběhy a hry na hrdiny. Druhá, nejspíš čtenářsky nejzajímavější, popisuje dvorské praktiky, boj o moc a přízeň císařovny. Druhá linie se navíc štěpí do dílčích částí, představujících jednoho každého z vystupujících hrdinů.

Green patří k velmi zkušeným autorům schopným manipulovat se čtenářem a udržovat ho po celý příběh v napětí, aby neočekávaným odhalením šokoval. A šokovat umí také podivnými vynálezy, či neporazitelnými monstry. V jeho feudálním vesmíru se tak setkáváme s umělými inteligencemi sloužícími lidem, podivným a neomezeným genetickým inženýrstvím, nepochopitelnými cizími entitami a svéráznými intrikářskými frakcemi odboje proti zkorumpované říši. V podstatě chce každý přežít a pokud možno eliminovat nebezpečí ze stran svých soupeřů. Tak se setkáváme s léčkami v léčkách jiných léček, jak by řekl klasik.

Autor si také výtečně pohrál s vykreslením charakterů hlavních postav. Rozmazlený Owen je okolnostmi donucen zachovat jméno pověstného válečného rodu Morituriů a přestože se jako mávnutím kouzelného proutku změní, získal, z mého pohledu, nálepku třetí nejneoblíbenější postavy.

Předběhly ho o chlup dvě harpyje: císařovna Železná čubka a "kamarádka" společnice Owena Ruby Wandera. Proti ostatním jednajícím postavám (a že jich je) nemohu říci ani slovo, a to ani v případech, kdy se jedná o záporné postavy, protože jejich jednání je ovlivňováno pouhým přežitím a jsou zábavné, svými motivy příběh posouvající o úroveň výše.

Největším nedostatkem úvodního románu cyklu Morituri, shledávám závěr. Ve velkém stylu, ale navozující atmosféru všemocného zásahu tvůrce. Simon R. Green se nedokáže zbavit ani jednoho z družiníků Owena, kteří navíc získávají jisté, logicky vysvětlené, paranormální schopnosti a vlastně se stávájí nezničitelnými nadlidmi (chcete-li superlidmi). Zatímco některých sympatických a lidštějších záporňáků se zbavuje. Přesto se jedná o svěží epos, kde černá a bílá obsahují velice zajímavé odstíny šedi, jenž vás rozhodně nebude nudit.

Simon R. Green: Morituri
překlad: Mirka Polová
obálka: Arndt Drechsler
Wales, 2005
607 stran, 299 Kč (členové Klubu čtenářů SF 212 Kč)
ISBN 80-86390-93-2

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...