28.3.2024 | Svátek má Soňa






RECENZE: Frederik Pohl, Cesta na Gateway

17.3.2006

 

Cesta na GatewayCyklus Heechee u nás zdomácněl také pod označením Gateway. Jeho základem je životní (a vlastně také po-životní) příběh Robinette Broadheada, který autor naservíroval v řadě románů. Cesta na Gateway do tohoto cyklu, jak je zřejmé již z jejího názvu, patří - ale také z něj výrazně vybočuje.

Encyklopedie Heechee

Deset částí této knihy mapuje celý svět série Heechee - a je až překvapivé, že se tu se jménem hlavního protagonisty Gatewaye nesetkáme. Jsou to střípky i dějepisné kapitolky, které dohromady vytvářejí ucelenou paralelu ke zbytku série a tvoří zcela samonosný útvar, k jehož přečtení nepotřebujete znát jedinou zbývající knihu. Naopak ale doplňují zbytek o řadu příběhů, které se do Robinettových příběhů nedostaly.

Dozvíme se, proč a jak se australopithekové dostali do péče Heechee, jak se vyvíjelo prozkoumávání artefaktů Heecheeů před objevem Gatewaye, jak byla objevena samotná Gateway či továrna na potraviny, a najdete tu barvité popisy příběhů mnoha gatewayských prospektorů, politickou ekonomii Země po osvojení si částí heecheeovských technologií i to, kde na ně lidé navázali a rozvinuli je za hranice heecheeovského poznání. Dramatické popisy vývoje společnosti na Zemi tu nenajdete, pro ty si musíte zajít jinam, ale tenhle deficit je spíše pihou na kráse této knihy, než zásadní vadou.

Strukturou to je vlastně povídková kniha, na časovou osu jsou navlečeny korálky, které by v ostatních gatewayovských příbězích zanikly nebo i dokonce vysloveně překážely. Nejvíce se mi líbila druhá část Obchodníci s Venuší (názvem tu Pohl navazuje na svůj a Kornbluthův slavný román Obchodníci s Vesmírem). S téměř stovkou tiskových stran spíše novela než povídka vypráví příběh venušanského prospektora, který se nechá najmout k průzkumu dosud neobjevených tunelů Heechee na Venuši. Dramatická a téměř detektivní zápletka, barvitá a obarvená suchým humorem, je bezesporu nejlepší částí knihy.

Další takovou lahůdkou jsou mikropříběhy gatewayských prospektorů. Každý z nich by šel rozvinout na slušnou povídku a i v stručném podání by rozptyloval čtenáře od vyprávění Robinette Broadheada, tady však zapadají do celkového stylu vyprávění a dotvářejí atmosféru Gatewaye. Další části s výrazným nadhledem scelují jednotlivé momentky, které známe ze zbytku cyklu.

Pokud vás dosavadní díly Gatewaye odrazovaly svým rozsahem, pak tato kniha je svým rozsahem (a tedy i cenou), strukturou a obsahem velmi příjemnou volbou, jak se se světem lidí a Heecheeů seznámit.

Frederik Pohl: Cesta na Gateway (The Gateway Trip)
překlad: Hana a Martin Sichingerovi (druhá část: Naďa Rafflová, Tomáš Jirkovský)
obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autora: Martin Šust
Laser books, 2006
207 stran, 159 Kč, brožované
ISBN 80-7193-207-8

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...