23.4.2024 | Svátek má Vojtěch






FILM: Mlha

29.3.2006

Fog 1Nejspíš se stalo neblahou tradicí, že se přestávají točit originální, svébytné filmy. Ono se všechno měří ekonomickou úspěšností a nasycením početných mas. Možná proto se producentům vyplatí investovat miliardy dolarů do natáčení filmů již jednou (či vícekrát) natočených. Nejspíš proto jsou kina plná remaků, z úspěšných počinů minulosti se otírá prach a posílají se k šípku, aby se vymámilo ještě o něco více dolarů z kapes diváků. Ale když to funguje.

A tak se není čemu divit, že se zítra dočkáme premiéry další předělávky. Tentokrát se můžeme těšit na remake slavné Carpenterovy Mlhy z roku 1980. Jak si se znovuobživením klasiky poradil režisér Rupert Wainwright (Stigmata) se dozvíte níže a pevně věřím, že budu natolik výmluvný, abych vám vymluvil návštěvu kina - bohužel.

Střih první. Požár na lodi, několik chlapíků na člunu, jeden z nich si šel promluvit z rukou, vynořivší se z jezera - téměř artušovská legenda. Střih druhý. O několik desítek let později navštěvujeme ostrůvek Antonio Bay a jeho poklidné stejnojmenné městečko. Střih třetí. Na rybářské lodičce Nicka Castleho (Tom Welling - Smallville) dojde k drobné nehodě. Kotva se zachytne o nepatrný balíček a téměř potopí celý škuner. Klienti přijdou o úlovek a Nick se rozhodne k večerní návštěvě hezké maminky a moderátorky místního rádia Stevie (Selma Blair - milión menších rolí), cestou však potká svou přítelkyni Elizabeth (Maggie Grace - Lost), která se po několika měsících vrací domů (odněkud). Střih čtvrtý. Zdá se, že horor může začít - bohužel.

Chvíli jsem si myslel, že se bude jednat o zpracování stejnojmenného hororu Jamese Herberta, ale po úvodních střizích mi byl jasný můj omyl. Až pak jsem zjistil, že se jedná o kopii úspěšného hororu staršího data. U tohoto filmu totiž pochopíte, co myslí filmový kritik, když napíše, že snímek obsahoval minimum děje. Poklidné scény z městečka, popřípadě různá shledání, střídají okamžiky rádoby napětí, kdy vše pohltí mlha, která zabíjí. Když zjistíte, že ta mlha za to ani tak nemůže, protože ji ošklivě zneužili a využili, pak se přestanete bát úplně. A zjistíte to docela brzy. Do již zmíněných okamžiků přidejte výjevy z minulosti, u kterých si nejste jistí, zda-li se Elizabeth zjevují nebo patří k záměru scénáristů (Cooper Layne; je uveden i Carpenterův původní scénář, mrkněte na trailer a ujišťuji vás, že všechny scény naleznete také v "rymejku") a režiséra posunout děj kupředu a přiložit další kousek skládačky.

Střihačská práce se mi zdála vůbec trochu divná. V každém pořádném i podřadném hororu následuje po zastavení kamery na nějakém obzvláště dlouhém a špičatém předmětu také jeho patřičné smrtící využití, ne však v remaku Mlhy. Člověk přichází o poslední zbytky potěšení. S lekacími scénami ve filmu také příliš nepočítejte, protože trapné pokusy shodí absolutně špatná načasovanost. Jediné, co ve vás rozvibruje srdíčko bude kvalitní ozvučení v sále, protože ve filmu pořád někdo tluče holí na zdi, dřevěné obložení, budovy, lodě, lidi, kam až oko dohledne. Čtyři zaklepání oznamují příchod návštěvy z mlhy. Proč čtyři najednou? Prostě čtyři, ne dva nebo pět, ale čtyři. Ale proboha proč, když nadskočíte maximálně jen při prvním a hrdinové si jich nikterak zvlášť nevšímají. Jo herci...

Jsou průměrní. Jejich postavy jednají občas trochu zvláštně, ale ne zbytečně trapně. Celkem neokoukané tváře, pokud jste neměli možnost vidět uvedené seriály (Lost a Smallville a SG: Atlantis). Téměř každý z nich už si někde zahrál, například Kenneth Welsh v roli starosty Maloneho patří k ostříleným veteránům televizní obrazovky, kromě syna moderátorky Andyho (ten je ještě mladý), který mě na plátně zaujal asi nejvíce pro svou dětskou přirozenost (no snažil jsem se najít kouzlo dvou hlavních aktérek, což se mi podařilo, ale na druhou stranu se zase tolik neobnažovaly - vlastně vůbec).

Chápete vůbec šílenství producenta, který chce natočit a nejspíš i překonat klasiku (Vidíte, srovnávám, aniž jsem původní film viděl, ale těším se na něj), přičemž zapomene, že skutečně dobrý film se dá natočit bez použití speciálních efektů. Jo efekty. Nepatří k nejhorším, přesto jsem přesvědčen o jejich naprosté bezúčelnosti. Daleko více se povedla práce maskérů, ale není tolik vidět, protože mrtvolky hned zakryje prostěradlo. Pak je tu ta mlha.

Z večerníčků víme, že mlha může být tak hustá, aby se dala krájet. Na silnicích nás přesvědčuje o svých hrozivých účincích. Z definice se o ní bavíme jako o aerosolu s kapalným disperzním podílem (kapky o průměru 10–8 až 10–5 m). Ale mlha v Mlze byla zneužita, nejenom ke schovávání toho, co se v ní skrývá, ale také k popření chování mlhy přírodní. Proč musí být mlha ve fantastických filmech nazelenalá?

Dříve než poskytnu závěr, neodpustím si obrovskou výtku. To, že je ve filmu kněz Malone (o přízni se starostou se ve filmu nezmiňují, ale oba mají nepochopitelnou, přesto ústřední roli pro "zdárný" konec), o němž hned od začátku víme, že něco ví, ale neřekne to, by snad ani nevadilo, ale když už začne vysvětlovat biblické citáty po svém, pak teda nevím. No řekněte sami: "A totoť jest písmo napsané: Mene, mene, tekel, ufarsin, totiž: Zčetl jsem, zčetl, zvážil a rozděluji." (Bible kralická). Ono se tam "menetekeljúfarzin" skutečně objeví, ale proč měli tvůrci tendenci vysvětlit to jako: "Čekal jsi nevědomý na tento den."

Film Mlha rozhodně nenabídne nic z toho, co kdysi nabídl Carpenter (zářný příklad rčení: Když dva dělají totéž, není to totéž). Nebudete se bát, jestliže se leknete, pak asi omylem při vzpomínce na puštěný plynový sporák doma. Dokonce se nebudete ani bavit. Možná se vám během filmu dostane daru přemýšlení a pátrání po důvodech pomsty z mlhy, také se mi to poštěstilo, abych v závěru plakal a rval si vlasy, vždyť já jsem film vůbec nepochopil. Kdyby rejža rozhodl o pořádném happyendu, ale on z toho udělal něco mimo naše chápání, neobtěžoval se s vkládáním informací, které by alespoň mírně vysvětlily katastrofu v městečku Antonio Bay. Nedočkáte se ani vysvobozujícího probuzení hlavního hrdiny.

Proto vám radím, šetřete si penízky na lepší filmečky, zahrajte si společenskou hru nebo si přečtěte Herbertův román, popřípadě zkuste Kingovu povídku The Mist (taky mlha, ale ne tak hustá).

Mlha (The Fog)
Režie: Rupert Wainwright
Hrají: Selma Blair, Tom Welling, Maggie Grace, Sonja Bennett, Rade Serbedzija, Sara Botsford, R. Nelson Brown
Akční / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2005, 100 min

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...