28.3.2024 | Svátek má Soňa


POLEMIKA: Bydlení za hubičku v Brně

31.1.2006

Před blížícími se komunálními volbami začínají představitelé stran usilovně přemýšlet jak získat hlasy. V tom nesporně má Milan J. Hamerský (Bydlení za hubičku, NP, 28.1.) na sto procent pravdu. Jiná věc je, jak vehementně podporuje "vládnoucí ODS", aby byla vyšší cena prodávaných městských bytů než v minulém období. Dále uvádí, že "obecní majetek patří všem obyvatelům města Brna a zastupitelé jako jejich zástupci mají postupovat s péčí řádného hospodáře. V případě privatizace obecních domů je jedinou správnou cestou vedoucí k nejvyššímu výnosu pro rozpočet města veřejná dražba celých domů. …".

Pan Hamerský usilovně propaguje svoji Liberální reformní stranu na všech úrovních a touží, aby obdobně zaměřené strany a hnutí s ní splynuly. Při tom však asi nestíhá vnímat, ač žije v Brně, jak privatizace bytového fondu v majetku města v posledním období skutečně probíhala. Prodávaly se celé domy, bylo vždy nutno vytvořit právnickou osobu - např. bytové družstvo, kterému teprve město domy odprodávalo. Tedy nikoliv jednotlivé byty. Hovořím z vlastní zkušenosti, neboť jsem byl předsedou představenstva takového bytového družstva. Město Brno si úředně stanovenou cenu (dle znaleckého posudku) pěkně navýšilo o víc jak milión korun - takže "žádné snižování úřední ceny". Jistě bude milé, že za složení celé částky nám bude poskytnut příspěvek. Už z toho důvodu, že dům je z roku 1895, střechou zatéká tisíci děrami (ale moc pěkně přes ně svítí sluníčko), v části domu je dosud rozvod vody olověnými trubkami (sic!), sklepy vlhké, fasáda opadává, okna do ulice zvetšelá - mám pokračovat? A to máme dům, který je památkově chráněný. Pasivitou jako nájemci jsme rozhodně netrpěli, ale na žádosti o opravy vždy samozřejmě zaznělo: nejsou peníze.

Proto je velmi úsměvný názor pana Hamerského na "péči řádného hospodáře" u brněnských zastupitelů, zejména těch z ODS. Rád bych věděl, u jak velkého procenta bytových domů Brno provedlo podle něho nákladné opravy a rekonstrukce, a pokud tomu tak bylo, kdo v nich bydlí … Autor vyvolává téměř levicově závist k "nebohým nájemcům", kteří mohou získat zdevastovaný dům od města Brna.

Rovněž by byla zajímavá veřejná dražba bytových domů - kdopak asi by je koupil? A co by se možná stalo s nájemci rovněž mohu doložit příkladem z nejbližšího sousedství, kdy před léty za odlišně nastavených podmínek Brno prodalo dům občanovi jiné (východnější) země a bylo by dobré se zeptat lidí z tohoto domu, jak se jim tam teď žije. Dům chátrá dál. Před léty totiž Brno prodávalo byty a domy potajmu, aniž by to nájemci věděli. A bylo to skutečně za hubičku. Ale to panu Hamerskému asi uniklo.

Pan Hamerský kritizuje opozici v brněnském zastupitelstvu, a to do jisté míry oprávněně. Ale přesto se nemohu ubránit dojmu, že kromě jiného také proto, že součástí opozice jsou zastupitelé ze Strany zelených, která s jeho stranou LiRA přestala kamarádit.

Naprosto nesmyslný je názor, který se při diskusích na toto téma často vyskytuje, že všichni lidé bydlící v bytech s dosud regulovaným nájemným získali tyto byty za nějaké zásluhy od komunistů. Takový člověk snad přilétl z jiné planety. Na druhé straně však hysterie soudruha Křečka o budoucí situaci nebohých nájemců po deregulaci nájemného je vyloženě slabomyslná (sám bydlí v bytě s regulovaným nájemným). Bytové domy je třeba rychle prodat za stávajících podmínek (za kterých kupovali občané už dříve - nebo snad mají ještě něco doplatit?) konkrétním soukromým subjektům; těch pár zbývajících chátrajících domů už brněnské pokladně moc nepomůže. Provést je to třeba za jednoznačně popsaných pravidel, transparentně a bez korupce (vyzkoušejme si, zda to tak jde i v Brně!) a pak nechť platí všude tržní pravidla a dodržování zákonů se vším všudy!

Autor je členem SNK ED Brno

Ivo Liška