23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


FEJETON: Jak jednat na českých úřadech po 1.1.2006 (1.)

17.1.2006

"Zmiňme se nyní o oddělení úřadu od osoby, což je jeden ze stěžejních bodů právního státu (Rechtsstaat). Právní stát se vyskytuje v různých variantách (Satori 1987 str. 323-3236), u všech je však mezi jeho charakteristickými rysy funguje neosobnost úřadu. To se dá snadno vysvětlit. Jestliže se osoba ztotožňuje s funkcí, dělá si ten, kdo úřad zaujímá, co se mu zachce (v rámci úředních pravomocí). Je-li naopak osoba od úřadu oddělena a jemu podřízena, je jím také vázána. Základním problém tkví v omezení a potlačení libovůle moci. Té libovůle, která se nevyhnutelně přihlásí o slovo, jakmile dojde k ztotožnění úřadu a osoby. (G.Sartori - Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci, česky nakl. Dokořán 2005)"

Část I.

Jak proběhla zpráva v tisku, vstoupil v platnost od 1. ledna 2006 základní dokument, který bude řídit naše kroky, a tím je Správní řád, který upravuje činnost úřadů. Protože předpokládám, že většina našich občanů stále ještě nejsou úředníci, a protože je styk občana s Úřadem něčím podobným jako styk se smrtí, "nikdo tam nechce, ale všichni tam jednou musí", je dobré se touto problematikou zabývat.
Nejdůležitejší novinkou je to, že Správní řád, jak říkají hlavní paragrafy, poskytuje možnost, že vám Úřad, pokud nebudete jednat s jeho pracovníky dostatečně uctivě, může uložit pokutu.

Nejprve si proto proberme otázku úřední Žádostí. Za "hrubě urážlivou žádost " podanou na český Úřad a jeho od ledna 2006 nedotknutelného zaměstnance (obdoba inckých kněží, kde za špatný pohled bylo možno usmrtit obyčejného kmána obětováním bohům - česky Úřadům) je možno žadatele výrazně trestat.
A to jako že hodně. Taxa je kulantní - až do rovných 50 000 Kč. Což je obzvláště pikantní ve vztahu k důchodcům a třeba mladým maminkám, které na úřady prostě musí a jejichž příjem na celý rok se tak nějak podobá možné uložené pokutě. Má-li třeba důchodce při důchodu 6000 Kč měsíčně částku na celý rok 72 000 Kč, nezbude mu po obdržení pokuty za nevhodné chování k Jeho Veličenstvu Úřadu anebo Jeho Blahoslavenosti Úředníkovi než emigrovat anebo se jít oběsit. Jiná možnost nebude.
Pan stínový ministr Pospíšil pravil v LN, že zákon kritizuje a že doufá, že vysoké pokuty nebudou rozdávány na potkání. Pan stínový ministr ODS mluví jako osel. Takovéto pokuty nejsou vymyšleny na denní rozdávání, ale na likvidaci obtížných občanů - žadatelů o cokoliv - a ovšem také na to, aby si kdejaká krůta s razítkem v ruce mohla ukojit svoje choutky.
Na nic jiného to, vážený pane stínový ministře, není. Na opilce, nemakačenky, na páchnoucí bezdomovce, na ty si s nějakými pokutami nepřijdete.Toto jsou pokuty vymyšlené a zřízené úředníky proto, aby Úřad získal ještě větší moc nad obyčejným slušným občanem. Tak to je. A nemáte-li, vážený stínový ministře, dost fištrónu to pochopit a nebo málo odvahy to říci teď, co byste dělal, kdybyste byl skutečně ministr? He, mladý muži?
Pro obyčejné občany z toho vyplývá, že je tedy naprosto nevhodné, abyste oslovili úředníka stavebního úřadu, který vám nechal strhnout chatu, protože měla o strašlivých 16 metrů čtverečních víc než úřad povolil, slovy "Ty debile!"
Také otázka, jak to že jim nevadí, že po okrese jsou mosty i sídliště a další věci postavené bez plánů a jinde než mají být a nechají je stát a vám zbourají krásnou chatu, nesmí být v dopise uvedena, protože může být považována za "Hrubou urážku". A právem! Protože co je vám do toho, že Úřad rozhodl zbourat vaší chatu, osobo?!?! Takže pokud nechcete přijít o dalších 50 000 Kč, nesmí vás ani napadnout napsat jim: "Vy šmejdi, jak to, že já musím bourat chatu a most se může postavit, kde se panstvu zachce?!"
Při jednání s úředníky však také pozor na soudy. Nedávno totiž nastoupil k výkonu trestu - česky do basy - na 75 dnů jistý pan Petr Partyk za to, že údajně na internetu sprostě nadával úředníkovi Městského úřadu

. Myslíte-li si, že je pravdou, že v Evropské unii platí, že "v Evropské unii existují ustanovení, že státní úředníci musejí mít menší ochranu před řadovými občany, když si řadoví občané stěžují na jejich nekompetenci, třeba i vulgárně," tak se mýlíte. U nás je tomu díky Správnímu řádu naopak. No, asi holt ještě nejsme tak úplně v Unii.

Pokračování příště

část první
část druhá
závěr