18.4.2024 | Svátek má Valérie


NĚMECKO: Patří Berlín ještě k Evropě?

26.11.2005

Na stránkách německého časopisu Spiegel online se objevilo několik článků.

V Berlíně byla 7. února 2005 na ulici, na zastávce autobusů zastřelena 23letá Hatun Sürücü, matka pětiletého syna. Běží soudní proces s jejími třemi bratry.

12. července 2005.

Autor Jens Todt: Kdo rozhodne, koho si vezmeš?

Brutální vražda v únoru, 23leté Hatun Sürücü vyvolala širokou debatu o právech tureckých žen. Neuköln, městská čtvrť Berlína otevřela na internetu kampaň proti nuceným sňatkům.

12. srpna 2005.

Autor není uveden. Spolkový president Köhler děkuje odvážnému řediteli školy

V únoru byla v Berlíně, na otevřené ulici zastřelena Deutschtürkin (Turkyně narozená v Německu - pozn. red.) Hatin Sürücü, 23. V jedné škole v Neuköln se setkala vražda s potleskem. Volker Steffens, ředitel školy reagoval na to otevřeným dopisem. Nyní to ocenil spolkový president Horst Köhler.

14. září 2005.

Autor není uveden. Bratr oběti se přiznává

Na začátku soudního procesu vraždy Deutschtürkin Hatun Sürücü se nejmladší bratr přiznal k vraždě. Odmítl změnu života své sestry a proto ji zavraždil.

Obsah článků shrnut:

V Německu vychází turecké konservativní bulvární noviny "Hürriet", mají asi na 200.000 čtenářů. Tento deník není znám jako mimořádný bojovník za práva žen. Dlouho napadal Serap Cileli, Necla Kelek a Seyran Ates, autorky tureckého původu, které se žen zastávají a dělají osvětu mezi tureckými obyvateli Německa za práva žen. Všechny tři popisují ve svých knihách a článcích zlé nakládání a útlak tureckých žen od mužů. V současné době je mnoho žen značně ustrašeno tak zvanými "vraždami cti". Deník se o Seyran Ates, právničce, vyjadřoval asi takto: "Tato zmatená právnička uráží turecké ženy".

Najednou, překvapivě, tento deník otočil o 180 stupňů. Koncem května přinesl kampaň proti násilí k ženám v tureckých domácnostech. Seryan Ates, tento zvrat považuje za čistý výsměch.

Spolková vláda se současně radí o návrhu zákona, který má zamezit násilným sňatkům a posílit práva obětí, žen. Paní Ates k tomu poznamenává: "Nesmíme opustit ženy s jejich strachem".

Hatun Sürücü vyrostla v Berlíně. Když jí bylo 15 let rodiče jí určili za manžela bratrance a byla v Turecku s ním sezdána. Když jí bylo sedmnáct, vymanila se z tohoto manželství, ač těhotná, utekla zpět do Berlína. Odmítla se vrátit do Turecka. Za půl roku se z bytu rodičů vystěhovala. Oprostila se povinnosti žít podle příkazů či kodexu konservativní turecké rodiny. Přestala nosit šátek na hlavě. Dokončila školu a šla do učení na elektroinstalatérku.

Škola Thomas-Morus-Schule je nedaleko místa činu, v městské čtvrti Neukölln. Do této školy chodí

5 německých žáků a 334 žáků ze 40 národností, s převážným počtem tureckých žáků. Tři turečtí žáci při vyučování shledali tu "vraždu cti" (Ehrenmord) za správnou. Jeden z nich to vysvětlil: "Žila jako Němka."

Ředitel školy byl událostmi šokován. Obrátil se otevřeným dopisem na žáky, rodiče a učitele. V dopise říká:
Tito žáci ruší klid školního života:
- jestliže schvalují tuto vraždu
- jestliže se vyjadřují, že ta žena se chovala jako Němka
jestliže uráží a provokuji spolužačky, protože nenosí na hlavě šátek ), nebo žijí jinak.

To vyvolalo bouřlivou politickou a společenskou debatu o integraci cizinců, sňatků z donucení a o útisku muslimských žen. Debata se rozšířila po celé SRN, týkala se "vražd cti". V Německu jen v letošním roce 2005 bylo těch vražd již 7, z toho 5 v Berlíně. Za posledních 10 let bylo tak zavražděno v Německu 40 žen. To jsou známá čísla, ta "temná" čísla jsou značně vyšší. (Podle některých odhadů tiskových agentur se ta čísla na celém světě pohybují až ke 100.000).

President Spolkové republiky Horst Köhler se dopisem poděkoval řediteli školy, kde mimo jiné říká: "Považuji to za správné, že jste ze souhlasu s vraždou udělal veřejné téma a tím vyvolal širokou debatu o násilí a intoleranci, zejména u mládeže.

Studie "spolkového ministerstva pro rodinu" z roku 2004 dokazuje, že 49 procent přistěhovalých tureckých žen od věku 16 let má zkušenost s tělesným nebo sexuálním násilím. Zhruba polovina dotazovaných doznala, že jejich manžel byl vybrán příbuznými.

Před soudem stojí tři z pěti bratří zavražděné Hatun Sürücü. Již před vraždou ji mnohokrát bili a vyhrožovali jí smrtí. Žaloba obviňuje všechny tři společně ze záludné vraždy z podlých pohnutek. Nejstarší 25 letý údajně zbraň obstaral, 24 letý záludně, telefonním hovorem, vylákal sestru z domu a nejmladší ji třemi ranami do hlavy zastřelil.

Obhájce přečetl před soudem vysvětlení 19letého obžalovaného: "Já jsem svoji sestru zabil. Čin jsem provedl já sám. Nikdo z rodiny mi nepomáhal. Změna životního stylu rozvedené sestry byla opovrženíhodná. Nemohl jsem akceptovat morální představy své sestry, krom toho jsem se obával, že se její malý syn může stát závislým na drogách."

Miroslav Kudrna:
Zde je otázka, do jaké míry se obhájce snaží toho nejmladšího učinit samostatným vrahem, aby on byl souzen jen soudem pro mladistvé (v době vraždymu bylo 18). To nejsou tak vysoké tresty. Krom toho zbaví oba další obžaloby.
Rozsudek zatím neznám. Není to v momentě podstatné, rozhodující je to, že bratr, respektive bratři zavraždili sestru. Považují to za legální, jako "vraždu cti".

Miroslav Kudrna