18.4.2024 | Svátek má Valérie


POČÍTAČE: Rychlostí mžiku oka

1.3.2007

Tak rychle pracují současné počítače, ovšem jen do té doby, než se porouchají. Pak můžete mžikat jen svýma očima.

Žijeme v době rychlého technologického rozvoje a omezených informací. Proto se můžeme občas dopustit i chyb. Když jsem se v květnu 2004 chystal na několik měsíců do zámoří, radili mi, ať si na cestu koupím notebook značky Acer, protože tuto značku mi opraví kdekoliv na světě. Nikdo mi ale neřekl, jak dlouho trvá oprava takového počítače.

Oprava staršího počítače

Opravu jsem potřeboval až letos, po vypršení záruční lhůty, když mi odešel hard disk a potřeboval jsem pro zlenivělý notebook zdvojnásobit paměť RAM na 512 MB. V roce 1973, kdy jsem začínal pracovat jako systémový analytik u tehdy nejmodernějího sálového počítače IBM 370, měl náš počítač 256 KB operační paměti, tj. tisíckrát méně. České sálové počítače řady EC měly v té době RAM 10 KB. Ale doba se mění.

Dne 24. ledna 2007 jsem osobně počítač odnesl do certifikované opravny v Brně, Tuřanka 100. Dne 15. února, tj. po 22 dnech (!!!), rychlostí mžiku oka, přišel e-mail, abych odsouhlasil cenovou nabídku. Kdybych nabídku zcela odmítl, vrátili by mi počítač po zaplacení 800 Kč. Neodmítl jsem, ale vzpomněl jsem si, že by mi mohli ještě zkontrolovat funkci konektoru pro připojení na datový projektor. Byl skutečně vadný a jeho oprava by vyžadovala i výměnu základové desky. Po dalších pěti dnech přišla cenová nabídka, kterou jsem již nepřijal, protože za požadovaných více než 14 000 Kč se dá koupit i nový, srovnatelně výkonný notebook. Vrátil jsem se na první cenovou nabídku.

Nestěžuji si na cenu opravy, ale je jasné, že firma Acer vydělá slušné peníze i na opravách. Není mi ale jasné, proč si tato firma myslí, že budu ochoten čekat 3 týdny jen na cenovou nabídku opravy. V Brně máme přitom dost nezaměstnaných techniků, kteří by se mohli na tuto práci snadno přeškolit. Chtěl jsem o tom nápadu informovat vedení firmy, ale při hledání e-mailové adresy centrály na webové stránce Acer se mi do (náhradního, manželčina) počítače pokoušel dostat nějaký „pop-up“, a tak jsem tento pokus vzdal.

Řešení pro uživatele je jasné. Musíte mít záložní počítač. Konec konců na palubě lodi Apolo, která v roce 1969 přistála na Měsíci, bylo pět řídících počítačů, které se navzájem hlídaly.

Pořízení nového počítače: Jak drahý je váš osobní čas?

V obchodě mi prodavač přátelsky poradil, že dosud nemají vhodný notebook pro Windows Vista. Ať raději počkám do 1. března, kdy budou Windows Vista v Česku uvedeny. Mezitím jsem si přečetl dvě recenze a všechny diskuzní příspěvky ohledně Windows Vista v renomovaném časopise Technology Review. Čtení mi trvalo mi několik hodin, ale jsem rád, že jsem tuto námahu podstoupil.

Nejprve editorka Erika Jonietz doporučovala přejít spíše na počítače Mac od firmy Apple Computers. „S tím jak budou Vista pronikat na trh, se budou pomalejší procesory stávat zastaralejší a bude se snižovat rozdíl v nákladech mezi Macs a PCs“. Navíc jsou Mac počítače více „user-friendly“, netrpí na viry, a na počítačích Mac lze také paralelně provozovat i Windows.

Brad King měl napsat další článek ve prospěch Windows Vista, ale nevyznělo to tak. Navíc byli čtenáři vyzváni, aby sami vyjádřili své preference ohledně Vista versus OS X na počítačích Mac. Z názorů čtenářů mne zaujal nejvíce tento argument: „Pokud si ceníte vašeho času, je váš „levný“ PC mnohem dražší než nejdražší Mac.“

Navštívil jsem prodejnu počítačů Mac v Česku. Prodavač mi řekl, že zatímco v USA je v průměru 13% uživatelů Mac, jsou v Česku jen 3%. Poruchy počítačů Mac se také vyskytují, doba opravy se také počítá i na týdny a česká servisní střediska neumí přidat větší hodnotu zákazníkovi, než jen vyměnit vadnou součástku.

Tak mi prosím poraďte, co mám koupit jako hlavní počítač, když si nechám opravený starší notebook Acer jako náhradní. Po svých zkušenostech jen jako náhradní, nikdy ne už jako hlavní. Na doručení opraveného notebooku stále čekám (21. února 2007).