28.3.2024 | Svátek má Soňa






RECENZE: Magazín Fantasy&ScienceFiction 3/2006

16.8.2006

 Magazín F&SF 03/2006
  • Garth Nix: Po čem srdce touží
    Merlin má učednici Nimue, a ta od něj po sedmi letech učení získá jeho poslední tajemství. Jenže, jak jí upozornil, musí se vzdát toho, po čem její srdce touží nejvíc. Další z Nixových variací na téma merlinovských legend, či spíše variací na střípky Merlinova života, je o poznání lepší, než ta v jedničce tohoto magazínu a zaslouženě toto číslo otevírá.
  • Robert Reed: Jaké to vlastně je
    Na Zemi se objevili mimozemšťané - Glikpici. Jsou to energetické bytosti, které vstupují do lidí a jejich prostřednictvím poznávají naši rasu. Ze trojice spolubydlících dívek si vybraly Pauline, podle mínění těch zbývajících nejhloupější - ale Glikpici měli svůj důvod. Velmi hezká povídka, s vtipnou pointou a zajímavě vyprávěná, se určitě mezi čtenáři chytí.
  • Peter S. Beagle: Dvě srdce
    Gryf se usídlil u malé vesnice a pravidelně si mezi jejími obyvateli vybírá obživu - mladé maso, jak jinak. Desítiletá Zuzi se vypraví za králem, aby ho požádala o pomoc. Místo legendárního hrdiny najde starého pána po krk zapadlého v úředničině - ale její vyprávění ho rozhýbe. Novela je spojovacím textem k románu, kterým se Peter S. Beagle brzy vrátí ke svému Jednorožci, a je opět vystavěn na jemném vyprávění, kterým proslul první díl.
  • Michael Shea: Jiná cesta
    Carl Larken opustil svoji rodinu a smyslem života se mu stalo hledání Bytosti, kterou cítil v kopcích a na lukách okolo města. Ponurá atmosféra je neustále stavěna do kontrastu s realitou civilního života, tato srovnávací patologie ale není stoprocentně zvládnuta a tak tento děsivý hororový příběh trpí jistou roztříštěností.
  • Bruce McAllister: Sedmá dcera
    Z hororového základu o sedmi dcerách Satanových, žijících v jedné malé vesničce a již jen svojí existencí děsící místní obyvatele, se mávnutím kouzelného proutku vyklube vynikající poetický příběh. Kratinká povídka (dvě a čtvrt tiskové strany) ukazuje mistrovskou práci s atmosférou a pointací, a dokládá, na čem je třeba stavět takto kratinké příběhy.
  • Matthew Hughes: Artefakt Thimů
    Druhý z příběhů Hengise Hapthorna se točí okolo tajemství prostoru a času a tento záhadolog má nyní zkušené a vychytralé protivníky. Milý, dobře vypointovaný příběh pobaví a potěší.
  • Carol Emswhillerová: Knihovna
    Na planetě zuří válka. Zvláštní komando má poněkud nestandardní úkol: zničit nepřátelskou knihovnu, zřídlo nepravosti a falše, která tvoří základ válečného konfliktu. Komando do knihovny pronikne - a najde tam do sebe uzavřený svět, podivný a znepokojující - takový, jaký tam měli najít a zároveň i úplně jiný. Příběh vynikajícím způsobem popisuje tápání velitele komanda, jeho balancování mezi povinností splnit úkol a touhou po poznání nového, neznámého, neboť v jejich společnosti démonizovaného.
  • Terry Bisson: Vilík a mravenci
    Vilík se baví tím, že zabíjí mravence. Jenže oni se objevují znova a znova - a větší a větší. Horovoý a přesto úsměvný, úsměvný a přesto hororový - prostě úsměvný a hororový příběh, opět reprezentující krátkou formu (má tři a čtvrt tiskové strany), je podobně jako Sedmá dcera výbornou ukázkou, jak se mají krátké povídky psát. I když nebude chutnat zdaleka každému. Tak, jako mravenci nechutnají zdaleka každému, což určitě potvrdí každý, kdo je někdy zkusil jíst.

Beletrii doplňuje, jak už je zvykem, publicistika. Tuláci a ostrované (Jičí Popiolek), nanotechnologie (Pavel Houser) a Ludmila Vaňková jsou tématy hlavních příspěvků, tématy zajímavými a v případě vyprávění Petra Kotrleho o Ludmile Vaňkové i pro mladší fany určitě objevnými. Tato část je doplněna redakčním úvodníkem a listárnou Martina Šusta, odkrývajícími také plány šéfeditora Magazínu do budoucnosti.

Toto číslo je v porovnání s předchozími mnohem vyrovnanější. Jako nejslabší hodnotím Jinou cestu, zbytek je pak již literárně velmi vyrovnaný. Níž z nich stavím Vilíkova dobrodružství, což je ale především záležitostí mé čtenářské chuti, no a ty zbývající příspěvky se pak pohybují v nadprůměru, aniž bych tam měl vysloveného favorita. Kdybyste moc naléhali, pak bych asi vyzvedl Jaké to vlastně je a Sedmá dcera - ale především pro kvalitu pointy a tedy pocitově, podobně, jako jsem posunul trochu dolů Vilíka.

Magazín Fantasy&ScienceFiction
editor: Martin Šust
obálka: Catsky a Cory Ench (k novele Dvě srdce)
Triton (se svolením Spilogale, Inc.), 2006
144 stran, 125 Kč, brožované
ISBN 80-7254-833-6

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...