20.4.2024 | Svátek má Marcela






RECENZE: Neal Asher, Stahovač

31.10.2006

StahovacJméno Neala Ashera v britské sci-fi v posledních letech skloňují ve všech pádech a v naší domovině tomu je nejinak a to i přesto, že jsme zatím měli možnost seznámit se pouze s jeho dvěma romány a třemi povídkami. Pojďme si připomenout hard SF s prvky space opery a military sci-fi, která zajisté oslovila většinu milovníků science fiction, vydejme se na planetu Spatterjay a odhalme legendu o Stahovači.

Začátek románu je pouze šok, s nímž se musíme smířit, protože představivost Neala Ashera nezná mezí, proto prvních pár stránek budete uvykat dennímu světlu nápadů po opuštění temné jeskyně zvané realita. Agent úlové mysli Janer, jehož si můžete vybavit z povídky Vzdušneci (Ikarie 7/2005), společně s materákem Sablem Keechem a krásnou, pár století starou, Erlin, přistanou na planetě Spatterjay, hraničící s Řádem (něco jako Federace ve Startreku). Každý z nich má své vlastní zájmy, každého z nich čeká spousta nepříjemných chvil a překvapení.

Autor rozjíždí nezvykle vysoký počet dějových linií, v nichž se hromadí desítky hrdinů, ať už lidí, robotů, umělých inteligencí, Pradorů (krabích emzáků) a hlavně Hooperů (lidí) ve starém vodním světě, kde, jak tvrdí v anotaci, náhlá smrt je normálním způsobem života. Na Spatterjay jsou veškeré formy života velice agresivní a nenasytné, navíc napadené virem, zajišťujícím v tomto světě vysokou adaptibilitu a teoretickou nesmrtelnost, pokud vás něco nesežere, či nesežehne minimálně KK laserem.

Před sedmi sty lety byla Spatterjay útočištěm pirátské organizace Osma, která prchajíc před agenty Řádu a Řádem samotným, neváhala obětovat milióny lidí k obchodu s humří rasou Pradorů. Vytrvalí agenti ZBC, však Osmu vystopovali a podařilo se jim ji vyvrátit, bohužel zločinní hlavouni uprchli. Po sedmi stech letech se nacházíme v nové době a lidstvo se s Pradory chystá uzavřít oboustranné a upřímné obchodní příměří, což se nelíbí několika skupinám a jedincům.

V přetlakováném, přesto srozumitelném a čtivém, příběhu vám na mysli mohou vytanout vzpomínky na dnes již klasická díla Herberta a Simmonse. Asher však zašel dál a zvládl ukočírovat, jak množství línií (Janerova, Keechova, hooperských kapitánů Rona a Ambela, UI Strážce, Erlin, sadistické Friskové, robota Snajpra a v neposlední řadě Pradora Ebulana), tak také hrdinů, kterým dává šanci až do konce a nesnižuje se k jejich jednoduchému odstranění, pokud by nevěděl, co s nimi.

Určitě jste si všimli množství neznámých pojmů, jejichž vysvětlení samozřejmě v knize najdete (nebojte se slovníkových výkladů), za které vděčíme skvělému překladu Petra Kotrleho, o jehož pečlivosti a píli jsme se mohli přesvědčit už mnohokrát a sebesměšnější překlady autorových novotvarů má logicky podložené (zde bych jeho práci přirovnal ke Kantůrkovi, bez poznámek pod čarou). Pakliže jsem Ashera v rovině příběhu srovnával se Simmonsem, pak v rovině nápadů perlí vysloveně jako Aldiss ve Skleníku nebo Nonstopu, až na to, že Asher se, pokud možno, drží technické uvěřitelnosti a logické provázanosti, nesnaží se čarovat, ale udivovat čtenáře, stejně jako by náš laptop s mobilní tiskárnou uvedl v úžas Gutenberga.

Rychle ubíhající děj ve scénách, střídajících osoby a místa, doplňuje imaginace, jenž by vyvolala závist u nejednoho transhumanisty. Máme možnost vychutnat si lasery, umělé a jiné inteligence, nanomateriály, genetické inženýrství, přičemž se setkáme s naprosto lidskými charaktery, obsahujícími veškeré city od lásky, přes rozum, až po spalující nenávist, sahající až za hrob (doslova). Ne nadarmo toto strhující dílo obdrželo Cenu Akademie SFFH v roce 2004.

Nesmím opomenout autorův pohled na možnost lidské dlouhověkosti až nesmrtelnosti, související s novými technologiemi. Na rozdíl od Pohla a Strosse, kteří ji umožňují pomocí hardwarového zálohování vědomí (viz pokračování Gateway a Accellerando), se Asher soustředí na nudu, kterou musí staletí žijící jedinci zahánět všemi prostředky. Neal nachází kouzelné řešení, zdaleka však ne pro všechny jedince.

Román Stahovač Neala Ashera obsahuje všechno, co máme na science fiction rádi. Je to guláš, který kromě výtečné kořeněné chuti obsahuje také kotel houskových knedlíků, ždibec cibule a po jehož snězení na vás bude čekat pořádný hlt piva, to abyste se po nedělním obědě mohli natáhnout v klidu na gauč a ještě dlouho, po tomto gurmánském divu, nechali váš žaludek vstřebávat množství výživných látek. Je tu však nebezpečí, že budete chtít víc a dáte si zákusek v podobě románu V pavučině a pak budete marně čekat na další překlady. Divím se, že ještě nikdo nezačal vydírat nakladatelství Polaris, které si dává s vydáním dalších románů na čas.

Neal Asher: Stahovač (Skinner)
překlad: Petr Kotrle
obálka: Steve Rawlings
medailon autora: Martin Šust
Polaris, 2004
367 stran, 239 Kč, brožované
ISBN 80-7332-048-7

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...