29.3.2024 | Svátek má Taťána






RECENZE: Robert J. Sawyer, Hominidé

14.2.2007

HominidéTOPlistHugem (2003) oceněný román Kanaďana Sawyera je také prvním dílem trilogie, označované jako Neandrtálská paralaxa, nás zavede do lidské současnosti. Tuto prestižní čtenářskou cenu autor rozhodně nedostal pro nic za nic. V Hominidech dokázal spojit několik dostatečně nevyužitých námětů fantastiky, vhodně je skloubit a bez zbytečné přemíry násilí napasovat do napínavé a promyšlené knihy.

Fyzička Louise Benoîtová objeví, několik kilometrů pod zemským povrchem, v centru Sudburské neutrinové observatoře nezvaného vetřelce, který zničí její několika měsíční práci, brzy však společně s dalšími lidskými kolegy zjistí, že se pro Zemi otvírají vrátka nových a netušených možností. "Vetřelcem" totiž nebyl nikdo menší než kvantový fyzik Ponter Boddit - neandrtálec. Při jednom z pokusů na kvantových počítačích se propadl do paralelní existence - našeho světa. Jeho partner Adikor Huld mezitím čelí obvinění za vraždu svého druha a snaží se za pomoci Ponterovi dcery a dalších známých zjistit, co se skutečně stalo s nezvěstným Bodditem. V "naší" současnosti se rozbíhá souboj vědců v čele s Reubenem Montegou a čerstvě znásilněnou genetičkou Mary Vaughanovou o záchranu a zviditelnění Pontera. Záchranu před vládními organizacemi a zviditelnění před veřejností. První díl cyklu čtenáře dokonale seznámí s jednotlivými hrdiny a na každé stránce nabídne nejedno překvapení, v podobě autorovy bohaté fabulace, založené na širokých znalostech moderních vědeckých a filozofických trendů.

Někteří recenzenti tuto fascinující knihu patrně značně nedocenili (snad kromě F. Ryčla v lednové Ikarii). Jedněm se zdálo bezúčelné znásilnění slečny Vaughanové na začátku románu, jehož připomínky se táhnou celým příběhem. Podle mě se autorovi podařilo reálně vystavět psychiku zneužité ženy a vybudovat tak stejně skutečný vztah mezi zástupcem jiné rasy, navíc se nejspíš dočkáme překvapivých odhalení v dalších dílech. Někomu mohla vadit "nuda" paralelní linie světa neandrtálců, která musela dát panu Sawyerovi očividně největší práci, protože zde budoval celý svět značně odlišný od našeho (od zalidnění, historie, kultury, jazyka, až po společenské vztahy a odlišné vědecké vidění světa). Kladný ohlas naproti tomu získaly krátké zprávy z internetu, kde obyčejní smrtelníci řešili, kolik pravdy může být na informaci o výskytu "vyhynulého relitku".

Prostředí, které autor použil k rozehrání příběhu, zasluhuje nejen čtenářovu zvýšenou pozornost, protože spisovatel dokázal spojit skutečnost s fikcí. Výsledný dojem budí oprávněný zájem a výborně vyhovuje logické výstavbě děje (geologicky stálá oblast). Aby toho nebylo málo, tak se autor nebál využít různých teorií o paralelních světech a uspokojivě zdůvodnit, proč v jedné linii vyhynul Homo sapiens a ve druhé Homo neanderthalensis.

Připočteme-li k napínavému čtení skvělou redakci, vázané vydání, autorovy dodatky, bibliografický medailon od Martina Šusta, stejně jako povedenou obálku (oproti původně plánované), tak držíte v rukou knihu určenou milovníkům literatury, nad kterou se může přemýšlet, což se v záplavě akční, béčkové produkce cení dvojnásob.

Rober J. Sawyer: Hominidé (Hominids)
překlad: Aleš Drobek
obálka: Aleš Horák, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2006
323 stran, 259 Kč (členové klubu Trifid 179 Kč), brožované
ISBN 80-7254-653-8

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...