25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Náš letopočet trochu jinak

1.1.2007

Zajisté vám jako dětem neprošlo jenom tak hlavou, když jste se z televize každoročně dozvídali, že onen hodný strejda, který nosí dětem dárky, se jmenuje děda Mráz, některým z Vás doma rodiče říkali, že dárky nosí Ježíšek a pán, který dělá vánoce nanečisto, se jmenuje Mikuláš.

Nevím jak vám, ale mně coby dítěti vrtalo hlavou, že posledně jmenovaný rozdává dárky osobně s andělem i čertem a ostatní pánové, děda Mráz s Ježíškem to dělají pokradmu a na ochranku se ani nezmůžou. Jako dítě zvídavé jsem se dozvěděl, že na západě nosí vrstevníkům dárky nějaký pan Klaus. Podvědomě jsem se proto kdysi těšil, až u nás bude pan Klaus také nadělovat, ta podobnost jmen vzbuzovala důvěru, jako značka dobře zavedené firmy.

Přiznávám, že jsem nikdy nepochopil trojjedinost Boží, a jako dítěti mi také připadlo zvláštní, že o mou dětskou přízeň se svými dárečky usilují další tři pánové, proč to dělají? Vzpomínám si, že o mou přízeň usiloval také jeden hodný pan doktor, dětský psycholog, který mně za to, že jsem se před ním vysvléknul do naha, odměnil krásným plakátem letadla L-39 Albartos, od pana Ježíška a Mikuláše jsem nikdy tak pěkný plakát nedostal.

Letos jsem se dozvěděl, že se Ježíš Kristus narodil 7 let před naším letopočtem, astronomové jako důkaz uvádí seskupení tří planet, které se na nebi vyskytuje jednou za 800 let. Tisk také přinesl informaci, že vyvoleným prorokem měl být Jidáš a ne Ježíš. Vycházíme-li ze známé skutečnosti, že narození Ježíše Krista bylo přesunuto na dny, kdy naši pohanští předkové slavili slunovrat, vyvstává tu otázka, podle narození koho vlastně počítáme svůj letopočet? Podle Jidáše? S určitostí můžeme říct, že podle Ježíše ne, ten se narodil údajně 24. prosince a nový rok nastává až o 7 dní později. Nemůže to být ani podle jeho ukřižování, to proběhlo 3. dubna 33, ani vzkříšení, jinak řečeno jeho „druhého narození“, které si naplánoval na 5. duben 33.

Cítíte, stejně jako já, ten nesoulad a nelogično? Naštval jsem se a s pomocí nejmodernější techniky, (wikipedie a mého obstarožního PC), se pustil do zkoumání, podle koho se vlastně počítá náš letopočet. V české wikipedii se můžeme dočíst, že židovský král Herodes zemřel 4 roky před Kristem, asi tedy nebude pravda, že by dával rozkaz k zabití novorozeného Ježíše, protože už 4 roky tlačil mraky. Vezmeme-li v úvahu Ježíšovo narození v roce 7 před jeho letopočtem, mohl být masakr novorozeňat Herodesovým šlápnutím vedle, protože mladému Ježíšovi už byly tři roky.

Takže Ježíše Nazaretského jsem vyřadil v prvním kole. Svatý Silvestr I., že by ten? Nikoliv, byl 33. papežem katolické církve, zemřel 31. prosince roku 335. Pokoušel jsem se na Wikipedii dohledat, čím byl významný, ale našel jsem jenom to, že se mu šikovně podařilo umřít na konci roku, podle tohoto člověka se náš letopočet nepočítá ani omylem, podle starých Římanů byl koncem roku únor, ke kterému se přidávaly a ubíraly dny podle potřeby.

Zkusil jsem se také na Wikipedii dobrat toho, co se dělo v roce 0, a bohužel jsem zjistil pouze toto: V Římské říši vládl císař Augustus a kolem roku 0 se tam nic mimořádného nestalo, v Číně vládl císař Ping a neudálo se tam v té době nic, co by stálo za zápis do Wikipedie. Nezdá se vám, že je to trochu málo na tak významné datum? Upřímně řečeno, jsem zklamán. Pro zajímavost, juliánský kalendář zavedl v roce 46 př. n. l. imperátor Julius Caesar .

Délka dvanácti měsíců byla stanovena tak, aby dala 365 dnů v obyčejném roce, a o přestupných letech byl přidán jeden den v únoru, takže měl rok 366 dnů. Astronomická skutečnost – „sluneční rok“ - je ale nepatrně odlišná, a tak se s ní juliánský kalendář rozchází tempem přibližně 1 den za 125 let, v 16. století se kalendář předbíhal o 12,8 dne, proto byl zaveden gregoriánský kalendář, který počítá s tím, že skutečný (tropický/sluneční) rok má 365 dní 5 h 48 min 45,7 s. Pro šťouraly může být lahůdkou židovský kalendář, který se počítá od 07.10. 3761 před rokem 0.

Takže PF 2007, ať se vám daří (a nejenom) v tom novém roce...

Milan Kleibl