29.3.2024 | Svátek má Taťána


Velryby nedáme!

16.2.2007

Ministerstvo životního prostředí pod vedením lidovce Ambrozka vzalo na svá bedra kdysi nesmírné množství úkolů spojených s ochranou přírody a jelikož to bývalému ministrovi ani jeho úředníkům nestačilo, dosáhli toho, že Česká republika byla přijata do Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission). Co na tom, že v rybníku Rožmberk kytovce nazahlédneme, co na tom, že naše země je uprotřed pevniny, co na tom, že počtem obyvatel jsme proti velrybářským mocnostem trpaslíci, hlavně že náš hlas může zaznít a zkomplikovat tak život zemím, pro něž jsou velryby vítaným zdrojem surovin a jejich maso je oblíbenou složkou jídelníčku.

V zásadě proti tomu nelze nic namítat, ochrana vymírajících druhů je skutečně důležitá, na druhou stranu si ale nelze nepoložit otázku, jestli naše ministerstvo má tak obsáhlý aparát vědců, aby mohlo polemizovat s velrybáři a angažovat se v problematice světových oceánů. Kromě toho členství v IWC není zadarmo a cesty našich delegátů na konference také něco stojí.

Každopádně ministerstvo pod vedením Martina Bursíka v této bohulibé činnosti pokračuje a nyní zaslouží pochvalu - v úterý hrdě oznámilo, že nevyšle své delegáty do Japonska na "Konferenci o normalizaci Velrybářské komise", protože dává "jednoznačně přednost debatě na oficiální půdě Mezinárodní velrybářské komise". Úřad reprezentující naši republiku tedy odmítnutím účasti patrně zmařil sprosté komerční záměry japonských velrybářů a zároveň ušetřil své pracovníky trmácení přes půl zeměkoule kvůli třídennímu pochybnému shromáždění. Ovšem v květnu se bude konat řádná konference IWC, kam se naše delegace samozřejmě vypraví. Bude pak zajímavé sledovat, jaký houfec Bursíkových podřízených se na cestu vydá, protože uspořené peníze za neuskutečněnou výpravu do Japonska nebudou stačit ani zdaleka.

Sjezd ochranářů velryb se totiž bude konat také na opačné straně glóbu, leč druhým směrem. Ale kdo z úředníků by se do Anchorage a na zálivy Aljašky nejel podívat? Zejména trvá-li výlet tři neděle a všechny výlohy zaplatí daňoví poplatníci. Že by tohle byl ten pravý důvod našeho člentví v IWC?

P.S.- Je ovšem otázka, čeho se v květnu velevážená komise dobere, pokud Japonsko, největší odpůrce regulace lovu velryb, z IWC skutečně vystoupí, jak včera pohrozilo. Ale třeba mu velrybářské mocnosti jako Česká republika, Mali, Surinam nebo Tuvalu zakážou na kytovce byť jen pohlédnout. Kdo ví...